ÇEVDER, mermer ocağına karşı direnen yurttaşların üzerine ateş açılan Gürpınar’ın Yurtbaşı Mahallesi’nde incelemelerde bulundu.

GAZETE SOKAK – Van Çevre Derneği (ÇEVDER), Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı (Şêxan) Mahallesi’nde yapılacak olan mermer ocağı için yıkılan ahırları yerinde inceleyerek yurttaşları dinledi. Yurttaşlarla görüş alışverişinde bulunan ÇEVDER Başkanı Ali Kalçık, dah sonar kısa bir açıklama yaptı.

Yurtbaşı Köyünden İkizdere’ye selam yollayan Kalçık, köyde sıkılan mermi kovanlarını kameralara göstererek, “İkizdere’de de bir direniş var, burada da bir direniş var; ancak aradaki fark oradaki güvenlik güçleri sadece güvenlik tedbiri alırken buradaki askerler, korucular binlerce mermi patlatmıştır” sözleriyle, doğayı savunma direnişine karşı devletin bölgesel yaklaşımına dikkat çekti.

‘SAHİP ÇIKALIM’

Kullanılan gaz kapsüllerinin üzerindeki tarihe işaret eden Kalçık, bu tarihin 2018 yılına ait olduğunu belirterek bunun bir vahşet olduğunu söyledi. Yaşananların insanın hakları ihlali olduğuna vurgu yapan Kalçık, “Bunu şiddetle kınıyoruz. Rize’de, İstanbul’dan, İzmir’den bütün ekolojistler ve hayvanseverlerin Şêxan’a sahip çıkması gerekiyor. Bu vahşete dur denmeli” dedi.

Yurttaşlarla tek tek görüşen ÇEVDER heyeti, yaşananlar hakkında bilgi aldıktan sonra mahalleden ayrıldı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...