GAZETE SOKAK – Ceren Özdemir’in katil zanlısı Özgür Arduç’a, “canavarca hisle kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları 3’üncü Sınıf Öğrencisi Ceren Özdemir’i (20) öldüren, yakalandığı anda sırada ise 2 polis memurunu yaralayan Özgür Arduç’un yargılandığı davanın ikinci duruşması Ordu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sanık Arduç’un “Canavarca hisle kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı duruşmaya, Ceren Özdemir’in babası Yılmaz, annesi Güfer ve ablası Gizem Özdemir, yakınları ile Ordu Baro Başkanı ve Özdemir ailesinin avukatı Haluk Murat Poyraz, sanığın avukatı Sabahnur Kaygusuz, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın avukatları ve kadın örgütleri katıldı.

Van Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Arduç, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLDİ

Arduç’a ilişkin Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden verilen “cezai ehliyeti tamdır” raporunun dosyaya eklenmesinin ardından iddia makamı mütalaasını açıkladı. İddia makamı, sanığa “canavarca hisle kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini talep etti. Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık Arduç’a “Canavarca hisle kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Sanık hakkında yakalandığı sırada polis memurlarını bıçakla yaraladığı gerekçesiyle hazırlanan ikinci iddianame kapsamında açılan dava ise, 10 Şubat’ta görülecek.

ÖZDEMİR’İN AVUKATI: EN AĞIR CEZA VERİLDİ

Duruşma sonrası Ordu Baro Başkanı ve Özdemir ailesinin avukatı Haluk Murat Poyraz adliye önünde açıklama yaptı. Poyraz, “İddia makamı canavarca hisle kasten öldürme suçundan dolayı cezasının verilmesini ve indirim yapılmamasını talep etmişti. Sonuç olarak mahkeme hükmünü açıkladı. İndirim uygulamadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi” dedi.

Verilecek hiçbir cezanın ailenin acısını ortadan kaldırmaya yetmeyeceğini söyleyen Av. Poyraz, “Ama bundan şu şekilde teselli buluyoruz. TCK’da ön görülen en ağır ceza verilmiştir. TCK anlamında adalet tecelli etmiştir diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

KADINLAR: DEMEK Kİ İSTENEN CEZALAR VERİLEBİLİR

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ise, yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: “Türkiye’de 400’den fazla kadın davası takip ediyoruz. Bu mücadelenin içerisindeyiz. Tüm kadın katillerinin bu cezayı almasını istiyoruz. Adalet yerini bulsun. 2019 yılında 474 tane kadın öldürüldü. Bu kadın cinayetleri durdurulabilir ve önlenebilirdi. Bunun için gerekli adalet mekanizması etkin şekilde uygulanırsa demek ki istenen cezalar verilebilir ve kadın katilleri ağırlaştırılmış müebbet cezası alabilirler. Biz yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz. Bundan sonra da Ceren ve tüm kadınlar için mücadeleye devam edeceğiz.”

NE OLMUŞTU?

Balerin Ceren Özdemir, 3 Aralık’ta 19.30 sıralarında antrenman sonrası geldiği evinin önünde Özgür Arduç’un saldırısına uğradı. Sağlık ekiplerinin ilk müdahalesini yaptığı Özdemir, kaldırıldığı Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma ile katil zanlısı Özgür Arduç, saklandığı evde gözaltına alınırken kendisini yakalamaya çalışan bir polisi de bıçakla yaraladı. Ordu Valisi Seddar Yavuz, Özdemir’in katil zanlısının yakalanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, zanlının 12 ayrı suçtan sabıkası bulunduğunu belirtti. Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı da Özgür Arduç’un 14 yıl önce yine Ordu’da bir çocuğu öldürdüğünü, Ekim 2019’da açık cezaevine konulduğunu, buradan da 1 Aralık günü firar ettiğini duyurdu.

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığınca Arduç hakkında “canavarca hisle kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle, polis memurlarını bıçakla yaralaması nedeniyle de “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs” suçundan iki kez cezalandırılması istemiyle Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde iki kamu davası açıldı.

Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 23 Aralık’taki ilk duruşmasında SEGBİS aracılığıyla hakim karşısına çıkan Özgür Arduç’un, ifadesi sırasında akıl hastası olduğunu beyan etmesi üzerine rapor alınmasına karar verildi.

Arduç, akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti için tutuklu bulunduğu Van Yüksek Güvenlikli Cezaevinden 24 Aralık’ta Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sevk edilmişti. Burada sanık Arduç’a “cezai ehliyetinin tam” raporu verildi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...