GAZETE SOKAK –  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Garret Marquis de Afganistan’daki askerlerin bir kısmının çekilmesine ilişkin henüz resmi bir kararın söz konusu olmadığını teyit etti.

Amerikan Bloomberg televizyonuna açıklama yapan Marquis, “Başkan, Afganistan’daki kuvvetlerin sayısının azaltılmasına yönelik bir karara henüz varmadı ve Savunma Bakanlığına Afganistan’dan asker çekme sürecini başlatma talimatı vermedi” ifadelerini kullandı.

ABD’nin eski Başkanı Barack Obama, Afganistan’da kademeli çekilme stratejisi ile ABD’nin ülkedeki asker sayısını 9 bin 800’e kadar indirmişti. Obama yönetimi 2017’nin sonu itibariyle bu sayıyı 5 bin 500’e çekmeyi planlıyordu.

2016 başkanlık seçimini kazanan Trump, çekilme sürecini durdurmuş ve Pentagon’a Afganistan için bir durum raporu hazırlanmasını talep etmişti.

Trump yönetimi Pentagon raporunun ışığında Ağustos 2017’de Afganistan’a yönelik Güney Asya Stratejisini açıklamış ve burada ABD’nin Afganistan’dan çekilme sürecinin koşullara bağlı olacağı vurgusu yapılmıştı.

Trump, kısa sürede ABD’nin Afganistan’daki asker sayısını 9 bin 800’den 14 bine çıkarmıştı. – İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...