GAZETE SOKAK – Akdeniz Belediyesi’ne atanan kayyum, nesli tükenmekte olan caretta carettaların yuvalama alanı olduğu için SİT alanı ilan edilen Kazanlı Kumsalı’na pist yapılmasına onay verdi.
Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Kazanlı mahallesinde bulunan ve kentin en büyük caretta carettaların yuvalama alanlarından olduğu için SİT alanı olan kumsala pist yapımına başlandı. Kayyum atanan Akdeniz Belediyesi’nin aldığı karar doğrultusunda yapılan pistin Bilginer Havacılık Spor Organizasyon Limitet Şirketi’ne tahsis edildiği belirtildi. Pistin tek kişilik hava aracı olan Gyrocopter için olduğu öğrenildi. Pistin yapımı için alana dolgu malzemesi dökülürken mahalleliler duruma tepki gösterdi.
Caretta carettaların nesli tükenen canlılardan olduğunu hatırlatan Hasan Deli, kumsala pist yapılmasının anlamsız olduğunu belirtti. Bölgenin SİT alanı olmasından kaynaklı kumsala pek gidiş geliş olmaması gerektiğini vurgulayan Deli, “Ancak onlar SİT alanına pist yapıyorlar. Bu durum bizim sosyal yaşantımızı da kısıtlayacak. Biz buna karşıyız” dedi.
Alanın tarım bölgesi olduğunu ve belediyenin buraya hizmet yapmadığını ifade eden Cemat Maca isimli mahalleli de, “Bizim tek sosyal alanımız olan bu SİT alanı da elimizden alınıyor. Buraya pist alanı yapılmasını istemiyoruz. İlla bir şey yapılacaksa sosyal alan olarak çevre düzenlemesi yapılsın. Burada bizler yaşıyoruz onlar yaşamıyor” ifadesinde bulundu.
‘MÜCADELE EDECEĞİZ’
Pist yapılacak yerin SİT alanı olduğunu hatırlatan ve bölgeye tek çivi bile çakılmaması gerektiğini söyleyen Tansel İzgi, bölgenin halka açık bir alan olduğunu belirterek, “Burası insanların gelip nefes aldığı bir yerdir. Buranın bir şirkete peşkeş çekilmesine müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
Bölgeye yapılabilecek tek şeyin ancak ağaçlandırma olabileceğine işaret eden İzgi şunları söyledi: “Bizler halkın ortak yaşam alanı olan ve SİT alanı olan bölgenin talan edilmemesi adına köy içerisinde bir arazi vermeyi önerdik. Şimdi bir komite kurarak önümüzdeki günlerde gerekli mercilere kararın iptali için başvuracağız. Bu alan caretta carettaların yuvalama alanınıdır bir şirkete ve bir insana peşkeş çekilmesini istemiyoruz.”
MA / Cemil Uğur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...