GAZETE SOKAK – CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili “Bu siyasi bir seçim değil, kentine sahip çıkanlar ile kentine ihanet edenlerin mücadelesidir” dedi.

İstanbullular, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) Kanal İstanbul Projesi’nin iptali için hazırladığı itiraz dilekçeleriyle İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurmaya devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da, itiraz dilekçesiyle Beşiktaş’taki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu.

‘CİNAYET İŞLENMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Dilekçesini teslim etmeden önce yurttaşlarla bir araya gelen Kaftancıoğlu, soğuk havaya rağmen ısrarla sırada bekleyen yurttaşları mücadelelerinden dolayı tebrik etti. Hafta sonu ve yılbaşı tatilleri nedeniyle itiraz süresinin kısaldığını söyleyen vatandaşlardan biri Kaftancıoğlu’na “8 gün vermişler, 3 buçuk günü tatile gidiyor. Engellemek için elinden geleni yapıyorlar değil mi?” sorması üzerine Kaftancıoğlu, “Ellerinden geleni yapsınlar. İstanbullular bu yağmurda çamurda gelip buralarda hakkını arıyorlarsa hiçbir şey olmaz, bu cinayeti işletmeyeceğiz. Şu duygu oldukça bu ülkenin sırtı yere gelmez. Kentimiz için kendimiz için geleceğimiz için. Hepinize çok teşekkür ediyorum bu kente sahip çıktığınız için. İyi ki varsınız. Biz dilekçelerimizi vereceğiz. Başka şekillerde de hukuki haklarımızı sonuna kadar arayacağız. Kente cinayet işlenmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

‘HİÇBİR ŞEY YAPAMAZLAR’

Kaftancıoğlu, dilekçesini teslim ettikten sonra açıklamada bulundu. Kuyrukta bekleyen yurttaşlara işaret ederek, “Bu mücadele olduğu sürece, bu inanç olduğu sürece, kent cinayetinin işlenmesine asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu. Kaftancıoğlu, “Ben burada şunu bir kez daha hissettim ki; İstanbul halkı bu haklılıkta ve bu inançta olduğu sürece hiçbir şeyi yapamazlar. Hep ne diyoruz: Halk için, hak için hakikat için mücadele ediyoruz ve bu halk bunu gösteriyor. Kendi adıma mutlu olmanın ötesinde çok duyguluyum. Vatandaşın İstanbul’a sahip çıkmış olmasından dolayı duyguluyum ve bu duygu hali de korkunç bir umut veriyor bana” ifadelerini kullandı.

‘BİLİM İNSANLARI BİR ARAYA GELECEK’

ÇED raporuna itirazların 2 Ocak 2020 tarihinde sona ereceğini hatırlatan Kaftancıoğlu, “31 Mart seçimleri için ‘Bir şeyler oldu ama ne oldu anlamadık’ demişlerdi. Şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanı ya da Kanal İstanbul cinayetini hayata geçirmek isteyenler, her an ‘Bir şeyler oluyor ama ne oluyor anlayamıyoruz’ diyebilirler. Çünkü bilime, halka, ortak akla değil de sadece kendilerinin söylediklerinin doğru olduğuna inanmasalar bile bunun üzerinden iş yapan insanların ne söyleyeceğinin bir kıymeti yok. Ocak ayında bilim insanları bir araya gelecekler ve Büyükşehir Belediye Başkanımız bu konuda çağrıyı yaptı. Bütün siyasilere de çağrı yaparak, orada sizin, benim, siyasetçilerin değil, bilim insanlarının, ortak aklın değerlendirilmesi yapılacak. Bence onların ne söyleyeceği önemli” diye belirtti.

‘BU SİYASİ BİR SEÇİM DEĞİL’

Kaftancıoğlu, “Bunun siyasi bir mücadele olmasının ötesinde hakikaten vatandaşın kentine sahip çıkma mücadelesi olarak görüyorum ama şunu söylemek lazım burada bir seçim varsa bu siyasi bir seçim değil, kentine sahip çıkanlarla kentine ihanet edenlerin mücadelesidir” diye ifade etti.

‘KİMİN İÇİN MÜCADELE ETTİĞİNİ AŞİKAR’

“İşçiye sembolik bir yüz küsur lira artış yapıp da, siz milyarlarca lirayı Kanal İstanbul’a aktarıyorsanız eğer, kimin için mücadele ettiğiniz aşikârdır” diyen Kaftancıoğlu, şunları söyledi: “Bugün buraya CHP İstanbul İl Başkanı olarak değil, İstanbul halkının hakkını koruyan bir vatandaş olarak geldim ve burada vatandaşlarımızın bu duyguyla gelip haklarını arıyor olmalarından da sonsuz mutluyum. Bütün İstanbullulara tekrar çok teşekkür ediyorum.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...