GAZETE SOKAK – Batman Çalışan Gazeteciler Derneği ve kısa adı DİKA olan Dicle Kalkınma Ajansı’nın ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında kentte görev yapan gazetecilere yönelik başlayan ‘mizanpaj, haber fotoğrafçılığı ve haber dili eğitim semineri yoğun katılımla ilgi odağı oldu.

DİKA’NIN DESTEĞİYLE DÜZENLENİYOR

Çalışan Gazeteciler Derneğince hazırlanan eğitim projesi DİKA tarafından kabul edildikten sonra, eğitim çalışmalarına başlandı. Batman Ticaret ve Sanayi Odası (BATSO) Konferans Salonu’nda 4 günlük eğitim seminerinin ilk ayağı bugün başladı. Seminerine, Batman’da görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.

DENEYİMLİ HOCA ANLATTI

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Hasan Fehmi Ketenci’nin, konuşmacı olarak katıldığı seminerde Batman’da görev yapan gazetecilere; haber, tasarım ve mizanpaj konularında teorik ve uygulamalı eğitim verildi.

Ketenci, Türkiye ve Dünya basınından gazete örneklerini sinevizyon aracılığıyla göstererek, gazete tasarımının önemine ve mizanpajda yapılan yanlışlara dikkat çekerek, doğru gazete tasarımının nasıl olması gerektiği ile ilgili önemli bilgiler verdi.

SERTİFİKALI EĞİTİM

Programın devamında, haber yazım dili ve haber fotoğrafçılığı konuları anlatılacak. Eğitim programına eksiksiz katılan gazetecilere, sertifika verilecek.

ATAY: TÜM BASIN EMEKÇİLERİ KATILABİLİR

Batman Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Ercan Atay, eğitim programının tüm basın emekçilerine açık olduğunun altını çizerek, “Yıllardır bu işin içinde yer alan basın emekçileri olarak, değişen ve gelişen koşulları yakından takip etmek ve hafızamızı güncellemek için bu tür eğitimlerin önemli olduğuna inanıyorum. Eğitimlerimiz, bundan sonra da belirli periyotlarda devam edecektir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...