GAZETE SOKAK – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “yeniden kayyum atarız” sözüne tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Evet buradan diyoruz, bundan sonra kayyum atamaya gücünüz ve iradeniz yetmeyecek. Bu halk kendi iradesine sahip çıkacak” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı ve aralarında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP’li vekiller Nuran İmir, Hasan Özgüneş, Hüseyin Kaçmaz’ın da bulunduğu heyet, Cizre programının ardından İdil ilçesine geçti.

Seçim otobüsünü alkış, slogan ve zılgıtlarla karşılayan yüzlerce kişi, HDP’nin müzikleriyle coştu. Genç, kadın, çocuk, yaşlı 7’den 70’e herkesin katıldığı büro açılışında, PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar eksik olmadı. Damların, balkonların dolup taştığı İdil’de, kadın ve gençler bir an olsun durmadı.

‘MİLYONLARIN İRADESİ TECRİT ALTINDA’

HDP İdil belediyesi eşbaşkan adayları Songül Erdem ve Murat Şen halkı selamladı. Eşbaşkan adayları verdikleri mesajda, “Cizre ve Silopi’de olduğu gibi idil de direniyor. Başarı bizimdir” dedi. DTK Eş Başkanı ve Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk de, “idil halkının coşkusu önünde eğiliyorum. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit onun şahsında uygulanan bir tecrit değil, milyonların iradesi tecrit altında. Tecridin ağırlaştırılmasının nedeni; Öcalan’ın sesinin barışın sesi olmasıdır. Öcalan’ın sesi savaş sesi olmadığı için tecrit uygulanıyor. Bu tecridin kime faydası var? Bugün Türkiye’nin sesi tıkanmıştır. Bu tıkanıklığın giderilmesi için tecrit kalkmalı” dedi.

Açlık grevindekilere selam göndererek konuşmasına başlayan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan da, “Kürtleri bastırarak liderlerine tecrit uygulayanlar hayal kırıklığına uğrayacaktır. Çünkü, Kürt halkı direniyor. İşte biz buna karşı cevabı 31 Mart’ta vereceğiz” diyerek kayyumları geldikleri yerlere göndereceklerini dile getirdi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da, halkı selamlamasının ardından konuşmasına başladı.

‘ŞIRNAK HALKI TARİHE GEÇECEK’

Buldan, “Bugün Şırnak’ta olmanın onurunu yaşıyoruz. 3 gün boyunca Şırnak ve ilçelerinde Şırnak halkının iradesiyle kadınları ve gençleriyle sizlerle birlikte olmanın onur ve gururunu yaşayacağız. Seçim startımızı Şırnak’tan verdik. Çünkü, Şırnak’ta, büyük direnişlerin olduğu bir kentten seçim startını vermek bizim görevimizdir. İşte sizlere layık olmak için bugün buradayız. Şırnak halkı tarih boyunca en büyük serhildanların, aynı zamanda büyük bedellerin, büyük acıların olduğu, gençlerin toprağa düştüğü bir şehirdir. O yüzden Şırnak’ın iradesine büyük saygımız vardır. Her zaman tarih yazan Şırnak halkı 31 Mart’ta da tarihe geçecek.

Bu konuda söyleyecek lafımız yok sizlere. Biliyoruz sizler direnişinizle, iradenizle seçim dönemlerinde çıkardığınız oylarla büyük başarıların altına imzalar attınız. 31 Mart’ta da büyük başarı elde edeceğimize inanıyoruz. Buralara atanan kayyumları Ankara’ya siz postalayacaksınız. O kayyumlar halkın iradesini yok saydılar. O belediyeler ki sizlerin iradeleriyle seçilen belediye eşbaşkanları görevden aldılar. O kayyumlar Kürt halkını inkar etti. Halkın iradesini gasp etti. Kadınların açtığı merkezleri kapattı. Ama buradan sizlere söz veriyoruz 31 Mart tarihinde o belediyeler bir kez daha sizin olacak, bizim olacak” diye konuştu.

‘GÜCÜNÜZ YETMEYECEK’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yeniden kayyum atarız” sözüne tepki gösteren Buldan, “Evet buradan diyoruz, bundan sonra kayyum atamaya gücünüz ve iradeniz yetmeyecek. Bu halk kendi iradesine sahip çıkacak. Onu sadece bir sefer yapabildiniz. Bundan sonra da halkımız kendi iradesine sahip çıkacak” dedi.

‘HDP TÜRKİYE’NİN PARTİSİ’

AKP tarafından partilerinin sürekli hedef gösterildiğine işaret eden Buldan, şöyle devam etti: “ HDP’yi terörist ilan edenler şunu bilsinler ki HDP onurlu bir halk partisidir, Türkiye’nin partisidir. Bizi inkar ederek, HDP’ye inkar ederek esas bölücülüğü onlar yapıyorlar. İşte onlara en büyük dersi başta Şırnak olmak üzere Türkiye’nin her yerinden göstereceğiz. Sadece burada değil, İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’dan göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

‘BELEDİYELERİ ALACAĞIZ’

Kürt partileriyle yaptıkları ittifakı hatırlatan Buldan, “Onların Cumhur İttifakına karşı Kürt ittifakımız gerçekleşti. Bu halkımıza sunmuş olduğumuz büyük bir sinerji. Bu sinerjiyle bütün belediyeleri kazanmak için şimdiden çalışacağız ve belediyeleri alacağız” dedi.

‘3 MAYMUNU OYNAYAN ZİHNİYET’

Açlık grevindekileri hatırlatan Buldan, “Bu talep haklı bir talep, meşru bir talep, insani ve vicdani bir talep. Bugün bu talep için bizler cezaevlerinden tabutlarını çıkmasını istemiyoruz. Ancak bugün Ankara’da 3 maymunu oynayan bir zihniyet var. Bu zihniyet şunu bilmelidir ki açlık grevinde olan arkadaşlarımız kendi yasalarını uygulamak için bir açlık grevi başlattılar” diye konuştu.

‘SUSANLARA YARIN TECRİT UYGULANACAK’

“Türkiye toplumunun olduğu bir tecritle karşı karşıyayız” diyen Buldan, “Tecritle birlikte Türkiye toplumu tecrit ediliyor. Bugün barıştan yana olanlar, adaleti savunanlar bir şekilde cezalandırılıyor. İşte bütün bunların ortadan kalkması için Sayın Öcalan’ın üzerindeki mutlak tecridin kalkması lazım. Bugün susanlar şunu bilsinler ki yarın herkese tecrit uygulanacak. Ama biz yol yakınken herkesin elinden geleni yapması, tecride karşı durması bir dönemdeyiz. Bu dönem, aynı zamanda geleceğimiz yarınlarımız için önemli” diye konuştu.

“Biz biliyoruz ve inanıyoruz ki Şırnak halkı bir kez daha seçim sonuçlarıyla tarihe ismini yazdıracak” diyen Buldan, sandıklara sahip çıkma çağrısı yaptı. Buldan, son olarak, “Onların getirdiği hayali seçmenleri bir kenara atacağız, sizin iradenizle kazanacağız. Büyük başarı için 31 Mart tarihinden Şırnak ve ilçelerini hep birlikte almaya var mıyız? “ diye sordu. Buldan’a alandakiler, zılgıtlar çekerek yanıt verdi.

Buldan ve beraberindeki heyet yarın Şırnak ve Silopi’de olacak. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...