GAZETE SOKAK – TSK’nin 27 Mayıs’ta başlattığı sınır ötesi operasyon sürerken, bugün Bradost bölgesine yönelik hava saldırısında 1’i ağır 4 pêşmergenin yaralandığı bildirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik 27 Mayıs’ta başlattığı sınır ötesi operasyon sürüyor. Hava saldırılarının hiç durmadığı bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığı aktarıldı. Bölgedeki yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, köylülere ait araziler, tarla, bağ ve bahçeler ateşe verildi, operasyon sonucu şu ana kadar köylülere ait çok sayıda hayvan öldürüldü.

Hêşimê Kanîreş ve Kevirvêtê yakınlarında bulunan bölgenin ileri gelenlerinden olduğu belirtilen bir İslam aliminin mezarının bulunduğu “Ziyaretgeh”in (Kümbet) de ateşe verildiği bildirildi.

BRADOST’A HAVA SALDIRISI

TSK savaş uçakları bu sabah da hava saldırılarını sürdürdü. Edinilen bilgilere göre, sabah saatlerinde Bradost’a bağlı Mêrgereş köyünde bulunan Geliyê Şêx Zazanî alanı bombalandı. Bombardımanda Bradost’taki Hêrt Ovası’nda yangın çıktı.

4 PÊŞMERGE YARALANDI

Yangın üzerine pêşmerge güçleri, Hêrt Ovası’na gidiyor. Pêşmergeler ovaya ulaştığında savaş uçakları bölgeyi bir kez daha bombaladı. Hava saldırısı sonucu 1’i ağır 4 pêşmerge yaralandı. Bombardımanda bir pêşmergenin ayağını kaybettiği kaydedildi. 2 pêşmergenin kardeş olduğu, birinin de amcalarının oğlu olduğu aktarıldı. Xuşewî Mîkaîl isimli pêşmergenin ağır yaralandığı belirtildi.

Yaralanan pêşmergelerin KDP’ye bağlı 80’inci Pêşmerge Gücü’nde görev aldıkları belirtildi.

Öte yandan yerel kaynaklar, sınır ötesi operasyonda çok sayıda asker kaybının da olduğunu aktardı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...