GAZETE SOKAK – TSK’nin saldırısından sonra Eyn Îsa’daki kampta tutulan 895 DAİŞ’li kaçtı. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, BM, Uluslararası Koalisyon, Arap Birliği, Avrupa Birliği ve tüm insan hakları örgütlerine “acil müdahale” çağrısında bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bombardımanı sonucu Eyn Îsa’daki kampta tutulan çok sayıda DAİŞ’li kaçtı. Bölgedeki kaynaklardan edinilen bilgilere göre, kamptan 895 DAİŞ’li kaçtı. DAİŞ’lilerin kamptan ve çevresinden ele geçirdikleri silahlarla Halidiye köyüne kaçtıkları bildirildi. Kamptan kaçanların büyük çoğunluğunun DAİŞ’li tutuklular ve aileleri olduğu kaydedildi.

DAİŞ’lilerin Halidiye köyünde Demokratik Suriye Güçleri’ne (QSD) yönelik saldırıya geçtiği ve Uluslararası Koalisyona ait uçakların köy üzerinde uçuş yaptığı belirtildi. Uçakların henüz bir müdahalede bulunmadığı öğrenilirken, kamp içinde de silahlı DAİŞ’lilerin olduğu bilgisi edinildi.

ÖZERK YÖNETİM’DEN ÇAĞRI

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi de, Eyn Îsa’da DAİŞ’lilerin tutulduğu kamptan bazılarının kaçtığını duyurdu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kampa yönelik saldırısından sonra bazı DAİŞ’lilerin kaçtığını belirten Özerk Yönetim, “BM Güvenlik Konseyi’nde yer alan tüm devletler, DAİŞ’e karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon, Arap Birliği, Avrupa Birliği ve tüm insan hakları örgütleri bir krizin yaşanmaması için acil müdahalede bulunulmalı” çağrısı yaptı.

Bölgelerine yönelik saldırılar sonucu DAİŞ’in yeniden canlandığına işaret eden Özerk Yönetim, “Bu durumun etkisi sadece Suriye’de sınırlı kalmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...