GAZETE SOKAK – Hüseyin Akdoğan, 30 yıl önce bölgenin değişik yerlerinden getirdiği üzüm fidelerini dikti. Fideler, şu an kentin en tanınmış ve güzel üzümlerini veriyor.

Hakkari merkeze bağlı Aşağı Derecik (Çemê İsman) köyüne bağlı Harbut (Pîzala) mezrasında yaşayan Hüseyin Akdoğan, kentte bir başarı öyküsü yarattı.
Köyde yaşanan yasaklar nedeniyle hayvancılık yapma imkanı bulamayan Akdoğan, bölgenin değişik yerlerinden getirdiği üzüm fidelerini dikti. Aradan yıllar geçtikten sonra üzüm fideleri boy vererek kentin en güzel üzümlerini vermeye başladı. Hatta üzümlerin namı o kadar yayıldı ki o üzümleri yiyen herkes; “Bu üzümler Hisênê Mela’nın üzümleridir” diyor. Akdoğan, çocuklarıyla birlikte bugüne kadar yaklaşık 3 bin üzüm fidesi diktiğini, bu verimi gören diğer köylülerin de fide dikmeye başladığını söyledi.

‘KÖYLERDEN GÖÇ EDİNCE ÜZÜM YETİŞTİRDİK’

Yetiştirdikleri üzümlerin Hakkari bölgesinde çok ünlü olduğunu söyleyen Akdoğan, “Bölgede çatışmalı sürecin ardından yıllarca yaşadığımız köylerimizden göç ederek buralara yerleştik. Burada köy ortamında yaşama tutunmak için tek çıkar yolumuz olan üzüm yetiştiriciliği işine başladık. Aradan geçen 25-30 yıllık süre içerisinde ektiğimiz fideler bağlara dönüştü. Bu işten çok memnunum. Eski köylerimize dönmek istiyoruz; ancak gidemiyoruz. Ortam güvenli değil. Ot biçemiyoruz, yaylalara çıkamıyoruz. Çok büyük sıkıntılar çekiyoruz. Burada elimizde kalan tek gelirimiz üzümcülüktür. Elde ettiğim üzümleri piyasaya götürüp 2-3 liraya satıp ailemin ihtiyaçlarını karşılıyorum. Ben bu imkanı buldum; ama bunu bulamayan komşularımız var” dedi.

‘İLK DEFA SALATALIKLARIN KURTLANDIĞINI GÖRDÜM’

Özellikle bu yıl Hakkari bölgesinde kış aylarında karın az yağması ve yazın ise aşırı sıcak ve kurak geçmesi nedeniyle hiç kimsenin ektiği bağ bahçeden bir verim alamadığını belirten Akdoğan, “Kış yağışsız geçince yaz da çok kurak geçti. Ömrümde ilk kez bu bölgede salatalıkların dahi kurtlandığını ve domatesin yetişemediğini gördüm. Hal böyle olunca tarımla geçinen köylülerimiz de çok büyük perişanlık içerisindeler. Zaten şehirde yaşayan insanlar büyük bir sıkıntı yaşıyor. Artık insanlar kentlerde yaşayamayacak duruma geldi. Kimse artık ailesini geçindiremiyor. Artık bir çözüm olmalı. Bizler yıllarca yaşadığımız köylerimize geri dönüp bildiğimiz işi yapmak istiyoruz” diye konuştu. (Kaynak: MA – Hamza Gündüz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...