GAZETE SOKAK – Mardin’de Nevroz Çınar adlı yurttaş da koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Böylece kentteki can kaybı 8 oldu. Testi pozitif çıkan 1 çocuk da hastalığı atlattı.

Mardin’in Derik ilçesine bağlı Kovalı (Endewl) Mahallesi ile bağlı Tepecik (Heramîyê) Mezrası’nda koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 8 Nisan’da uygulamaya sokulan karantina devam ediyor. Mahallenin karantinaya altına alınmasından iki gün önce salgın şüphesiyle Kızıltepe’deki özel bir hastaneye kaldırılan ve testi pozitif çıkan Nevroz Çınar (44) adlı yurttaş ise yaşamını yitirdi. İstanbul’dan kente gelen kişiler arasında yer aldığı öğrenilen Çınar’ın cenazesinin hastanedeki işlemlerinin ardından mahallede defnedileceği bildirildi.

‘İSMİNİ PAYLAŞMAYIN’ UYARISI

Çınar ile birlikte karantinaya alınan kardeşinin tedavisi ise devam ediyor. Hastane yetkililerinin Çınar’ın yakınlarına, “Kimseye koronadan öldüğünü söylemeyin. İsmini paylaşmayın” diye uyardığı iddia edildi.

4 KİŞİ TABURCU EDİLDİ

Karantina altındaki mahalle ve mezralardan Mardin’in çeşitli hastanelerine kaldırılarak tedavi altına alınan 4 kişinin, test sonuçlarının negatif çıkmasının ardından taburcu edildi. Taburcu olan 4 kişinin evde karantinaya alındıkları öğrenildi.

Kentte koronavirüs salgınından kaynaklı yaşanan ölüm ve vakalara ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmazken, Çınar ile birlikte kentte salgından kaynaklı yaşamını yitirenlerin sayısının en az 8 olduğu tahmin ediliyor.

BİR ÇOCUK DAHA VİRÜSÜ ATLATTI

Öte yandan Mardin Devlet Hastanesi’nde koronavirüs test sonucu pozitif çıkan üçüncü çocuk da hastalığı atlattı. Daha önce hastalığı atlatan çocuklardan birisi taburcu edilirken, diğer çocuk ise farklı hastalıkları nedeniyle hastanede tedavi altında tutuluyor.

Test sonucu pozitif çıkan üçüncü çocuk da hastalığı atlattı. Ancak farklı hastalıkları nedeniyle bu çocuk da başka bir servise alındı. Çocuğun önümüzdeki günlerde taburcu edilmesi bekleniliyor.

Böylece hastanede testleri negatif çıkan 7 çocukla birlikte aynı ünitede karantina altına alınmaları ile gündeme gelen 3 çocuk da hastalıktan kurtulmuş oldu.

MÜDÜRLÜK OLAYI DOĞRULAMIŞTI

Testleri pozitif çıkan 3 çocuk ile test sonuçları negatif çıkan 7 çocuğun aynı ünitede karantina altına alınmasının basına yansımasının ardından Mardin İl Sağlık Müdürlüğü ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) görüşme gerçekleştirmişti. SES, görüşmeye dair yaptığı açıklamada İl Sağlık Müdürlüğü’nün haberi doğrulayan ifadelerine yer vermişti.

Ancak buna rağmen Mardin İl Sağlık Müdürlüğü haber nedeniyle Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ahmet Kanbal hakkında “Korku ve panik yayma” ve “Halkı kin ve düşmanlığa sevk etme” iddiaları ile suç duyurusunda bulunmuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...