GAZETE SOKAK – Cizre’de Dicle Nehri’nde, son 4 ay içerisinde çoğu çocuk 9 kişi boğularak hayatını kaybetti. Boğulma vakalarına müdahale eden dalgıçlar, suda çukurlar açan kum ocaklarının kapatılması çağrısında bulundu.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, halen etkisini sürdüren sıcaklardan kaynaklı serinlemek isteyenlerin girdiği Dicle Nehri’nde boğulma vakaları devam ediyor. Son 4 ay içerisinde çoğu çocuk toplam 9 kişinin cansız bedenin çıkarıldı. Nehirde, son olarak 12 yaşındaki Muhammet K. adlı çocuk boğularak,can verdi.

Nehrin kenarında bulunan kum ocaklarına ait iş makineleri tarafından suda açılan bir çukura saplanmış bir halde bulunan çocuğun bedeni ise, bir süre önce kayyum atanan Cizre Belediyesi tarafından işlerine son verilen dalgıçlar tarafından çıkarıldı.

‘YETKİLİLER ÖNLEM ALMIYOR’

Teknik yetersizliklere rağmen bugüne kadar yaşanan tüm boğulma vakalarına müdahale eden 5 kişilik dalgıç ekibi, önlem alınmaması durumunda boğulma vakalarının son bulmayacağına dikkat çekti. Dalgıçlardan Cemal Candoruk, yetkililerin konu hakkında herhangi bir çözüm bulmamasını eleştirdi. Her yıl yaz aylarında benzer vakaların arttığın hatırlatan Candoruk, ölümlerin son bulması için ilk olarak suda kazı yapan kum ocaklarını kapatılması gerektiğinin altını çizdi.

‘KATİL’ OCAKLAR KAPATILMALI’

Mevcut kazı yapılan alanların tel örgülerle çevrilmesi durumunda vakaların azalacağını belirten Candoruk, “Ölümlerin son bulması için ‘katil’ ocaklar kapatılmalı. Zaten ocakların ruhsatsız olduğu iddiaları var. Konu hakkında herhangi bir şikayette de bulunulmuyor” dedi.

Büyük havuzların yapılması halinde insanların nehre girmeyeceğini kaydeden Candoruk, nehrin kenarında da sürekli cankurtaranların devriye atması durumunda vakalara daha hızlı müdahale edileceğini dile getirdi. Candoruk, son olara ailelere nehre girmemeleri yönünde çocuklarını tembihlemesi çağrısında bulundu. (MEZOPOTAMYA AJANS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...