GAZETE SOKAK – BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüs nedeniyle çocukların yetersiz beslenme ve aile içi şiddete maruz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekerek, 2020’de yüz binlerce çocuk ölümünün daha yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüs (Kovid-19)) salgınının çocuklar üzerindeki etkilerine ilişkin raporunu açıkladı.

Dünya genelinde çocukların tamamına yakınının okula gidemediğini belirten Guterres, bazı okulların uzaktan eğitim sunduğunu ancak herkesin bu imkana sahip olmadığını söyledi. Guterres, internetin pahalı ve yavaş olduğu ülkelerdeki çocukların ise dezavantajlı konumda bulunduğunu vurguladı.

Guterres, 310 milyon öğrencinin günlük düzenli besin kaynağı için okul yemeklerine bel bağladığını ifade eden Guterres, Kovid-19 salgınından önce bile birçok çocuğun kabul edilemeyecek oranda yetersiz beslenme ve büyüme geriliğiyle karşı karşıya kaldığına işaret etti.

AİLE İÇİ ŞİDDET, İSTİSMARA DİKKAT ÇEKTİ

Guterres, çocukların karantinada aynı zamanda aile içi şiddet, istismar ve şiddet tanığı olduğuna da dikkati çekerek, kız çocuklarının okulu bırakma ve erken gebelik olasılıklarına karşı da uyarıda bulundu. İnternette maruz kalınabilecek şiddet ve istismara da dikkat çeken Guterres, sosyal medya şirketlerinin çocukların korunması için özel bir sorumluluk taşıdığını kaydetti.

‘YÜZBİNLERCE ÇOCUK ÖLÜMÜ YAŞANABİLİR’

Salgın nedeniyle çocuk felci aşılarının askıya alındığını ve 23 ülkede kızamık aşılarının durdurulduğu bilgisini Guterres, hastanelere aşırı yük bindiği için çocukların sağlık sistemlerine erişiminin de azaldığını dile getirdi. Guterres, “Küresel ekonomik durgunluğun hız kazanmasıyla 2020’de yüz binlerce çocuk ölümü daha yaşanabilir” dedi.

Rapora göre, geçen yıl aşırı yoksullukla karşı karşıya olan yaklaşık 386 milyon çocuğa salgınla beraber 42 ila 66 milyon yeni çocuğun daha eklenme riski bulunuyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...