GAZETE SOKAK – Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz, belediye binası ile takas edilen İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün yıkılmasına ilişkin “Yaptıkları yolsuzlukları yıktıkları binanın molozlarıyla yok edeceklerini düşünüyorlar. Tahribatları, molozlar gibi yok edemezler” dedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından Bismil Belediyesi Eşbaşkanları Cemile Eminoğlu ve Resul Sarı’nın görevden alınması ardından 4 Şubat 2017’de kayyum atandı. 2 yılı aşkındır kayyum yönetiminde olan belediyenin hizmet binası, Bismil Emniyet Müdürlüğü ile takas edildi. İlçe Emniyet Müdürlüğü ise seçimden bir gün sonra iş makineleriyle yıkıldı. Bismil Belediyesi, bünyesinde bulunan Kadın Merkezi binasında hizmet veriyor.

MAZBATA VERİLMEDİ

31 Mart’ta gerçekleştirilen seçimlerde Bismil Belediyesi’nin yeni eşbaşkanları, yüzde 72 oyla Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) adayları Orhan Ayaz ve Gülşen Özer seçildi. Eşbaşkanlar Ayaz ve Özer, mazbatalarını almak üzere İlçe Seçim Kurulu’na başvuruda bulunmasına rağmen hiçbir gerekçe gösterilmeden mazbataları verilmedi.

‘BELEDİYE BORÇ BATAĞINDA’

Eşbaşkan Ayaz, yerel seçim sonuçları ve belediye binasının yıkımına ilişkin konuştu. Bismil’de kayyum politikalarına karşı halkın sandık başına giderek iradesine sahip çıktığını dile getiren Ayaz, halkla birlikte hizmetlerine başlayacaklarını söyledi. Kayyumun Bismil’de enkaz bıraktığını ifade eden Ayaz, “Belediyeyi borç batağına soktu. Her tarafı yıkık dökük bıraktı. Bu halkı borçlandırdı. Bu halk, 15 yıl boyunca iyi hizmet veren belediyeyi, bu kez borç batağında aldı” dedi.

‘HALKIN EVLERİ BİZE AÇIK’

Kayyumun 200 milyon lira bedelinde olan yeni Belediye Hizmet Binası’nı Bismil Emniyet Müdürlüğü ile takas ettiğini söyleyen Ayaz, şöyle konuştu: “Belediye, 120 bin nüfuslu ilçede iki katlı Kadın Merkezi’nde hizmet veriyor. ‘Bismil’de çadır kuracağız’ dedik ama Bismil’de 50 bine yakın ev var. Halkın evleri bize açık. Halkın evinde bile olsa her şartta halka hizmet götüreceğiz. Bütün yolsuzlukları o binanın içinde yaptılar. Yolsuzlukları, yıktıkları binanın molozlarıyla yok edeceklerini düşünüyorlar. Tahribatları, molozlar gibi yok edemezler. Buna müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

BELEDİYE MECLİSİ İLE SINIRLI KALMAYACAĞIZ’

Bismil’de kayyumun tahribatlarını ve icraatlarını halka duyuracaklarını kaydeden Ayaz, “Sadece Bismil Belediye Meclisi ile sınırlı kalmayacağız. Toplumun bütün kesimlerinden bir araya getireceğimiz yüzü aşkın kişiyle birlikte karar alarak, ilçenin fizibiletisini ortaya çıkarıp hizmet sunacağız” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...