GAZETE SOKAK – Seçmenleri seçim bölgelerine taşımak için harekete geçen HDP İstanbul İl Örgütü, “Bazen seçmenler ‘Bir oyla mı değişir’ diyor. Evet, kesinlikle bir oyla değişecek ve o oy kesinlikle onların oyu. Bu temelde o iradelerini kullanmaları gerekiyor” çağrısında bulundu.

Türkiye’nin tüm kentlerinde mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev seçim çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdüren Halkların Demokratik Partisi (HDP), bir yandan da seçmenlerini sandıklara taşıma çalışmalarını yürütüyor. Bu kapsamda oluşturulan Haraketli Seçmen Komisyonları HDP il ve ilçe binaları ile kent meydanlarında kurulan stantlarda, başka kentte oy kullanacak seçmenlerin listeleri oluşturuluyor. Komisyonun ulaştığı veya komisyona ulaşan seçmenler 31 Mart’tan önce seçim bölgelerine gönderilecek. Seçmenlerin gidiş ve dönüş ücretleri de HDP tarafından karşılanacak.

İl örgütünün oluşturduğu Hareketli Seçmen Komisyonu, kendilerine şimdiye kadar 2 bin 500’den fazla seçmenin ulaştığını belirterek, oyları başka illerde olan bütün seçmenlerinin 0212 297 72 54 No’lu telefon üzerinden ya da [email protected] adresi üzerinden kendilerine ulaşmalarını istedi.

170 NOKTADAN TAŞIMA OLACAK

HDP İstanbul Hareketli Seçmen Komisyonu Sözcüsü Mehmet Uçar, Aralık 2018’den beri çalışmalara başladıklarını belirterek, “Öncelikle çalışmalarımızı 3 aşamada başlattık. Birinci aşamada seçmenlerin tespitine yönelik bir çalışma yaptık. 31 Aralık 2018 tarihine kadar seçmenlerin kaydının yaptırması temelinde bir çalışmayı esas almıştık. İkinci aşamada bu seçmen kayıtlarını kendi yerellerinde yapması temelinde bir süreç söz konusuydu. Üçüncü aşamada ise seçmenleri bölgesine taşıma temelinde yapılan bir çalışmadır. Ki bu çok kapsamlı olarak ele aldığımız bir çalışmadır. 20 il merkezi ve ilçe merkezleriyle birlikte 170 noktaya seçmenleri taşımayı hedefliyoruz” dedi.

BÖLGEYE TAŞIMA 28 VE 29 MART’TA OLACAK

Tekirdağ, Edirne, Çanakkale gibi Marmara bölgesi illerindeki seçmen taşımalarının da İstanbul il örgütü üzerinden yapıldığını belirten Uçar, seçmenleri taşıma işini iki güne yayılacak şekilde planladıklarını vurguladı. İlk taşımayı 28 Mart’ta yapacaklarını ifade eden Uçar, “Ayın 28’inde Bitlis, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Şırnak ve Van’a seçmenlerimizi taşıyacağız. 29 Mart’ta ise Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Mersin, Muş, Siirt, Şanlıurfa ve Dersim’e araç kaldıracağımız illerdir. Araçlarımızı da 2’nci ve 3’üncü bölgeyi Bakırköy Halk Pazarı’nda yani Newroz mitingini yaptığımız alanda saat 13:00’dd kaldıracağız. 1’inci bölgede ise araçlarımız Pendik Tavşantepe metro istasyonu önündeki otoparktan saat 15:00’de kalkacaktır. Ayın 28’inde de 29’unda da aynı saatlerde hareket edeceğiz. Bunun dışında Konya’ya da araç kaldıracağız. Daha önce Konya’ya da ayın 29’unda araç kaldırmayı planlıyorduk ancak Konya diğer illere göre daha yakın oluğu için bunu 30 Mart’a aldık. Götürdüğümüz seçmenler bizimle gelmek isterlerse 1 Nisan’da onları tekrar getireceğiz” ifadelerini kullandı.

‘ONLARIN FEDAKARLIĞI GÜZEL GÜNLERİN BAŞLANGICI OLACAK’

Hareketli seçmene çağrıda bulunan Uçar, şunları dile getirdi: “Bazen tanıklık ediyoruz. Seçmenler ‘Bir oyla mı değişir’ diyor. Evet, kesinlikle bir oyla değişecek. Ve o oy kesinlikle onların oyu. Bu temelde o iradelerini kullanmaları gerekiyor. Gasp edilen onların iradeleridir. Dolayısıyla iradelerini o kayyum zihniyetinden almaları yine kendi fedakârlıkları ve kararlılıklarına bağlıdır. O bir oy aynı zamanda Leyla Güven’in, Figen Yüksekdağ’ın, Selahattin Demirtaş’ın, Sebahat Tuncel’in, Gülten Kışanak’ın, İdris Baluken’in oyu olacak. Eminiz ki bu kararlılıkla hareket edilirse kesinlikle ama kesinlikle değiştireceğiz. Onların bu fedakârlığı bile güzel günlerin başlangıcı olacak.” MA – Ferhat Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...