GAZETE SOKAK – Erdoğan’ın Dolmabahçe’de Cumartesi Anneleriyle yaptığı görüşmeye katılan Hanife Yıldız, Soylu’nun açıklamalarına tepki göstererek, “Biz kendi yürek gücümüzle, evlatlarımızın acısıyla toplanıyoruz” derken, Hanım Tosun ise, bir mezarları olmadığı için Galatasaray’da olduklarını söyledi.

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü haftasına yapılan polis müdahalesi ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamalar toplumun her kesiminde tepkiyle karşılanıyor. 2011 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmeye katılan kayıp yakınları o günden bugüne neyin değiştiğini soruyor.

‘GÖRÜŞMESİNİN TEK SEBEBİ SEÇİMLERDİ’

Erdoğan’ın anneler ile yaptığı görüşmeye katılan ve 1995 yılında İzmir’de gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız,“Hepimiz kayıplarımızı anlattık. ‘Bakıyorum da bunlar bizim dönemimizde yapılmış kayıtlar değil. Ama yine de ben elimden gelen ne varsa yaparım’ dedi. Herkes teşekkür etti. Ben ‘teşekkür falan etmiyorum’ dedim. Erdoğan’ın hal ve tavrından hiçbir şey yapmayacağını anlamıştım. O dönem bizimle görüşmesinin tek sebebi seçimlerdi. Sonra hepimiz de bir şey yapmadığını gördük zaten” dedi.

‘SOYLU YERİNİ SAĞLAMLAŞTIRMAK İSTİYOR’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Cumartesi Anneleri’ne ilişkin söylemlerine de değinen Yıldız, “Birilerinin bizi kullandığını söylemiş. Kimsenin bizi kullandığı yok. Biz kendi yürek gücümüzle, evlatlarımızın acısıyla toplanıyoruz. Sahibine sadık kalmak ve yerini sağlamlaştırmak için böyle şeyler söylüyor. Onun söylemiyle biz evlatlarımızı aramaktan geri duracak değiliz. Herkes kendine yakışanı yapar. O da kendine yakışanı yaptı. Onun soyluluğu bizi davamızdan geri döndürmez. Biz davamızda haklıyız. Hiç kimseden utanmıyorsa benden utansın. 23 yıl önce bir anne olarak oğlumu kendim karakola götürdüm. Ve 23 yıldır çocuğumu arıyorsam ben haklıyım” diye belirtti.

‘BİZİM YÜREĞİMİZDEKİ ATEŞ NE POLİS NE GAZ TANIR’

Erdoğan’a boyun eğmeyen herkesin terörist ilan edildiğine vurgu yapan Yıldız şöyle devam etti: “Herkes hakkını arıyor. Eğer adalet aramak teröristlikse ben teröristim. Zorbalıkla, şiddetle bizi susturamazlar. Devletin gücü, polisi, gazı var. Ama bizim de yüreğimizdeki bu ateş ne polis, ne gaz, ne güç tanır. Yüreğimizdeki bu ateşten kaynaklı her zaman Galatasaray’da olacağız.”

‘BİTMEYEN YASIMIZ VAR’

Erdoğan’ın Cumartesi Anneleri ile yaptığı görüşmeye katılan isimlerden biri de 1995 yılında Avcılar’daki evinin önünde gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun. 7 yıl önce Cumartesi Anneleri’nin Dolmabahçe’ye çağrıldığını hatırlatan Tosun, “O gün görüşmek için bizi çağıran, kayıplarımızın bulunması için çalışma başlatacaklarını söyleyenler bugün bize vahşet uygulayanlardır. Biz 700 haftadır Galatasaray’da oturuyoruz. Kimseyi rahatsız etmedik, kimseye hakaret etmedik. Kimsenin canına, malına zarar vermedik. Bu kadar acıya rağmen bize acı yaşatıyorlar. Biz tepki gösteriyoruz çünkü bizim canımız kayıptır. Onların aileleri varsa bunu yapmazlardı. Biz anayız. Bize bayram haftası bunu yaptılar. Hiç mi vicdanı yok bu insanların? Onlardan bir tanesi büyüklerinin mezarlarına gitmedi mi? Bizim mezarımız olsa zaten oraya gelmezdik. Bu kadar haksızlık neden bize yapılıyor? Bitmeyen bir yasımız var. Biz Galatasaray’a sahip çıkmak zorundayız” dedi.

MA / Melike Ceyhan – Servet Karaduman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...