GAZETE SOKAK – Sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlar nedeniyle “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılanan gazeteci Fuat Yaşar beraat ederken, gazeteci Serdar Altan ise 1 yıl 6 ay hapis cezasını çarptırıldı.

Sosyal medya hesaplarında yaptıkları haber içerikli paylaşımlar nedeniyle gazeteci Serdar Altan ve Fuat Yaşar hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle açılan iki ayrı davanın duruşması, Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Gazeteci Yaşar hakkında açılan davanın duruşmasında avukatı ile birlikte hazır bulunurken, duruşmayı Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) Sözcüsü Hakkı Boltan izledi. Kimlik tespiti ve iddianamenin özetinin okunmasıyla başlayan duruşmada Yaşar’ın savunmasına geçildi. Davanın iddianamesinde suç unsuru olarak gösterilen paylaşımları, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında yaptığını vurgulayan Yaşar, “Benim yaptığım paylaşımların büyük bir bölümü haber içerikli, mizah amaçlı yapılan paylaşımlardır. Paylaşımlarda örgüt propagandası yoktur, haber vardır” dedi. Yaşar, TOMA’nın önünde çektiği fotoğrafının da dosyada suç unsuru olarak gösterildiğini hatırlatarak, beraatını istedi.

Davanın esası hakkında mütalaasını okuyan duruşma savcısı, Yaşar’ın sosyal medya paylaşımlarında, herhangi bir suç unsuru bulunmadığını belirterek, beraatını istedi. Yaşar’ın avukatı, savcının mütalaasına katıldığını söyleyerek, müvekkilinin beraatını istedi.

Kararını açıklayan mahkemeye heyeti, Yaşar’ın üzerine atılı “örgüt propagandası yapmak” suçunun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle hakkında beraat kararı verdi.

‘PAYLAŞIMLARIM HABER İÇERİKLİDİR’

Gazeteci Serdar Altan hakkında açılan davanın duruşması da aynı mahkemede görüldü. Altan’ın katıldığı duruşmada, avukatı hazır bulunurken; ÖGİ Sözcüsü Hakkı Boltan ve gazeteciler de destek için duruşmayı izledi. İddianamenin okunmasıyla başlayan duruşmada, Altan savunma yaptı. Altan, suçlama konusu yapılan paylaşımların büyük bir bölümünün haber içerikli paylaşımlar olduğunu belirterek, “Ben suçlamaları kabul etmiyorum. Daha önce belirttim, gazeteciyim. Yapmış olduğum paylaşımlar haber içeriklidir. Propaganda amaçlı bir paylaşım yoktur. Bu nedenle beraatıma karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

SAVCI CEZA TALEP ETTİ

Duruşma savcısı, davanın esası hakkında verdiği mütalaasında, Altan’ın kendi sosyal medya hesabında 2015 yılında yaptığı iki ayrı paylaşımda ellerinde silah olan YPG üyelerinin fotoğraflarını paylaştığı, herkese açık olan bu paylaşımlarla “zincirleme şekilde örgütün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterdiği, övdüğü”nü ileri sürerek, “örgüt propagandası yapmak” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Altan’ın avukatı Serdar Çelebi ise paylaşımların propaganda amaçlı olmadığını belirterek, “Paylaşımlar şiddet içerikli değildir. Bu nedenle yapılan paylaşımların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerekiyor. Müvekkilimin beraatını karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

İKİ FOTOGRAFA 1 YIL 6 AY HAPİS

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, Altan’a “örgüt propagandası yapmak”tan 1 yıl 6 ay 20 gün hapis cezası vererek, bu cezayı 5 yıl süreyle erteledi. (Mezopotamya Ajans)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...