GAZETE SOKAK – Ma Music Akademisi Koordinatörü Şêrko Kanîwar, “Eğer çocuklarımız Kürtçe bir ezgi ve böylesi bir ruhla eğitebilirsek şarkılarımızı onlara söylersek, bu toplumu kültürel soykırımdan da kurtarabiliriz” dedi.

Diyarbakır’da faaliyet yürüten Ma Music Akademisi, geçtiğimiz günlerde Adana ve Mersin’de de çocuklarla bir araya gelerek atölyeler düzenledi. Akademinin Koordinatörlüğünü yürüten Şêrko Kanîwar, daha önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Aram Tigran Konservatuarı’nda çalıştıklarını ve kayyım atamasıyla birlikte bu kurumun kapatıldığını dile getirdi.

Konservatuarda okuyan 400 öğrencinin mağdur edilmemesi ve çalışmalarını sürdürebilmek amacıyla “Her yerde müzik herkes için müzik” sloganıyla Ma Music Akademisi’ni kurduklarını ifade etti.

İktidarin özellikle Kürt dili ve kültürü üzerine çalışma yürüten kurumları hedef aldığını dile getiren Kanîwar, “Bu topraklardaki çocuklara söz veriyoruz. Hiçbir zaman bu çocukları müziksiz bırakmayacağız” diyerek çalışmalara başladıklarını belirterek, 3 yılda 3 bine yakın insanın kendilerine başvurduğunu şimdi 700 öğrencilerinin olduğunu söyledi. Kanîwar, “1 yaşından 60 yaşına kadar farklı yaşlardan insanlar akademide eğitim görüyor. Aynı zamanda çocuk akademisinde 140 öğrenci var. Büyüklerin akademisinde 12 öğrenci var. Yine bu sene Ma Music, Kürt kültür devrimi diye adlandırabileceğimiz; Dengbêj ve Stranbêj Akademisini açtık. Şimdi 20 öğrencisiyle eğitimini devam ettiriyor” dedi.

HER YERDE ÇOCUKLARA ULAŞMAYA ÇALIŞIYORLAR

Adana ve Mersin’de de “Müzik sadece seçilen bir sınıf, ekonomik durumları olanların ya da mahallelerinde kültür sanat merkezleri olanlara değil” şiarıyla çalışma yürüttüklerini söyleyen Kanîwar, “Sanatın her alanında çalışma yürütmeye çalışıyoruz. Bundan dolayı imkanlarımıza göre ve gücümüzün yettiği kadar 34 Ma Music eğitmeni ve çalışanıyla Kürt dili ile kültürünün emekçileri olarak tüm Kürdistan şehirleri ve Türkiye metropollerinde Kürt çocuklarına ulaşma çabası içerisindeyiz” diye konuştu. İlk olarak böylesi bir çalışmaya Sur Çocuk Festivali’nde adım attıklarını daha sonra da Sur’un köyleri ile Silvan, Savur ve Silopi’de, özellikle de köylerde binlerce Kürt çocuğuna ulaştıklarını dile getiren Kanîwar, ilk kez akademik olarak Kürtçe müzik eğitimi verildiğini söyledi.

ALTERNATİFSİZ DEĞİLİZ

Metropollerde de birçok Kürt sanatçının bu anlamda çalışma yürüttüğünü kendilerinin de buna destek olmaya çalıştıklarını belirten Kanîwar, “Kürtçe kaliteli bir eğitimi bu ülkenin çocuklarına ulaşmak istiyoruz. Şu an bir savaş durumu olabilir, kurumların imkanları yok olabilir, ekonomik, fiziki mekanları az olabilir. Kürtler kendilerini eğitmek noktasında çaresiz, Kürt çocukları alternatifsiz değil. Bizim başka bir sloganımız da şudur ki ‘siz alternatifsiz değilsiniz’dir. Ma Music olarak ülkenin her tarafına, metropollere ve yurt dışına da ulaşmaya çalışacağız. Dört parça Kürdistan ve metropollerde olan çocuklara ulaşma çabası içerisinde olacağız” diye ifade etti.

EVLERDE ANADİLİNİZİ KONUŞUN

Kürt aydınları tarafından kurulan Kürt Dil ve Kültür Ağı’na da değinen Kanîwar, tüm Kürtlere çağrıda bulunarak, 2020 yılının Kürtçe seferberliğinin yılı olması gerektiğini dile getirdi. Adana’da 32 çocukla çalıştıklarını ancak çoğunun Kürtçe bilmediklerini belirten Kanîwar, “İsimleri Kürtçedir fakat maalesef Kürtçe bilmiyorlar. Kürtçe şarkı da söylüyorlar fakat konuşamıyorlar. Evet doğrudur yıllardır asimilasyon politikaları ve Kürt kültürünün üzerinde baskılar var; günümüzde halen de devam ediyor. Halen de yasaklar var, Kürtçe isimler yasaklanıyor. Halen de Kürt sanatçıların isimlerinin olduğu tabelalar parklardan indiriliyor. Kürt yazarların heykelleri indiriliyor ve isimleri değiştiriliyor. Öte yandan da oto asimilasyon meselesi artık her evde kendini var etmiş durumda. Tüm ailelere çağrımız şudur ki lütfen çocuklarınızla anadilinde konuşun. Ancak bu şekilde Kürtçe’nin üzerindeki asimilasyonun önüne geçebiliriz. Yine tüm ailelere çağrımız çocuklarınızı Kürtçe ezgilerle, anonim şarkılarla, Kürtçe klasiklerle, Meryemxan’ın, Eyşê Şan’ın, Aram Tigran’ın, Hozan Serhat’ın sesiyle Mihemed Şêxo, Mehemed Arifê Cizrawî, Şeroyê Biro, Şakiro’nun sesiyle büyütün. Büyüklerimizin de dediği gibi ‘Her giya li ser koka şîn dibe (Her ot kökünün üzerinde yeşerir)’ Eğer çocuklarımız Kürtçe bir ezgi, bir ruhla eğitebilirsek şarkılarımızı onlara söylersek, bu toplumu kültürel soykırımdan da kurtarabiliriz” ifadelerini kullandı. MA – Hamdullah Kesen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...