GAZETE SOKAK – Birçok merkezde eş zamanlı olarak ses ve gürültü çıkarma eylemleri yapan yurttaşlar, kayyumlara karşı tepkilerini gösterdi.

HDP’li 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasına yönelik başlatılan ses ve gürültü çıkarma eylemleri bugün de sürdü. Birçok merkezde yurttaşlar saatler 20.00’yi gösterdiğinde kayyum atamaları ile yapılan irade gaspına karşı tepkilerini gösterdi.

DİYARBAKIR

Kayyum atanan merkezlerden Diyarbakır’da, gün içerisinde yapılan protesto eylemlerinin ardından yurttaşlar, akşam da ses çıkarma eylemleri ile kayyumları protesto etti.

Evlerinin balkon ve pencerelerine çıkan yurttaşlar, kayyumlara karşı tencere-tava ve balkon korkuluklarına vurarak ses çıkardı. Eyleme araç sürücüleri ise korna çalarak katıldı.

Protestolar sadece ses ve gürültü çıkarma eylemi ile de sınırlı kalmadı. Kentin birçok noktasında sokağa çıkan gençler, yürüyüş yaptı. Erbane çalıp, sokaklardaki çöp tenekelerine vurarak tepkilerini gösteren gençler, “Kayyum Kürdistan’dan defol” sloganı attı.

HAKKARİ

Hakkari’de de belediyelere atanan kayyumları protesto amaçlı ses ve gürültü çıkarma eylemi yapıldı. Akşam saat 20.00’de kentin mahallelerinde eş zamanlı başlayan eylemde yurttaşlar, hükümetin kayyum politikasını protesto etti.

VAN

Yine Van’da evlerinin pencereleri ve balkonlarına çıkan kent sakinleri, kayyumlara karşı ses çıkardı. Dakikalarca gürültü çıkarıp, evlerinin ışıklarını yakıp söndüren halk, kayyumları protesto etti.

ADANA

Adana’da da halk, belediyelere kayyum atanmasını ses çıkarma eylemiyle protesto etti. Kentin Seyhan ilçesine bağlı Gülbahçe Mahallesi’nde sokağa çıkan yurttaşlar, ellerindeki tence ve tavalara vurarak ses çıkardı. “Direne direne kazanacağız”, “Kürt halkı uyuma iradene sahip çık” ve “Bijî berwedana Amed’e” sloganları atanlara, mahalle sakinleri evlerinin balkon pencerelerine çıkıp, alkışlarıyla destek verdi.

ŞIRNAK

Şırnak’ın Cizre, Silopi ve İdil ilçelerinde kayyum atamaları ses çıkarma eylemleri ile protesto edildi.

Cizre’nin Sur, Yafes, Cudi ve Dicle Mahallelerinde tencere ve tava çalarak kayyumlara karşı ses çıkaran yurttaşlar yine ışık kapatma eylemleri yaptı. Araç sürücüleri ise korna çalarak eyleme destek verdi.
Silopi’de de evlerinin pencere ve balkonlarına çıkan yurttaşlar tencere, tava çakarak gürültü eylem yaptı. Çocuklar ise sokaklarda çöp tenekelerine vurarak ses çıkardı. HDP Gençlik Meclisi ve Genç Kadın Meclisi üyeleri ise eylemler sırasında havaii fişek patlattı.

Kentin İdil ilçesinde ise, dün yapılan ses çıkarma eyleminin ardından bugün mahalleler zırhlı araçlarla ablukaya alındı. Ancak ablukaya aldırmayan yurttaşlar, yine evlerinin pencere ve balkonlarına çıkıp kayyımlara ses çıkardı.

İZMİR

Kayyum atamaları İzmir’de de ses ve gürültü çıkarma eylemi ile protesto edildi. Konak ilçesi Kadifekale semtinde yaşayan yurttaşlar, saatler 20.00’yi gösterdiğinde pencereleri ve balkonlarına çıkıp, kayyumlara karşı ses çıkardı.
Sokağa çıkan kadınlar ise, sokaklarda “Her yer direniş her yer Amed” ve “İzmir uyuma iradene sahip çık” sloganları atıp, zılgıtlar çekti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...