GAZETE SOKAK – Yüksekova’da askeri bölgede sıkılan kurşunun hedefi olup yaşamını yitiren çoban Sertip Şen’in babası Cemşit Şen, vurulduğu yerde iki karakol ve iki üs bölgesi olan oğlunun kan kaybından yaşamını yitirmesine “Hakkari’de bir çoban vurulmuş kimin umurunda” sözleriyle tepki gösterdi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Onbaşılar (Wargenima) Köyü’nde çobanlık yapan Sertip Şen (46), 2 Mayıs günü askeri bölgede koyunlarını otlattığı sırada sıkılan kurşunun hedefi olup, kaldırıldığı Yüksekova Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Ailesi, Şen’in kalbine yakın bir noktaya isabet eden kurşunla yaşamını yitirdiğini belirtti.

Çocuklarının yaşamına mal olan kurşunu sıkanın bulunmasını isteyen aile, sorumlu yargı önüne çıkana kadar de hukuk mücadelesi vereceklerini ifade etti.

‘KAN KAYBINDAN YAŞAMINI YİTİRDİ’

Baba Cemşit Şen, 5 çocuk babası olan oğlu Sertip’in tek geçim kaynağı olan koyunlarını otlattığı sırada katledildiğini ifade etti. Baba Şen, olayı şu sözlerle anlattı: “Sabah 07.00’da koyunları alarak köye 3 kilometre uzaklıkta bulunan Kavlêboş Yaylası’na götürdü. Uzun süre ondan haber alamadık. Akşam saatlerinde pancar toplayan kadınlar onu görerek köylülere haber verildi. Olay yerine giden köylüler, Sertip’i 3 kilometre boyunca sırtında taşıyarak köye getirdi. Uzun bir süre yaralı bir şekilde kalmış ve çok kan kaybı yaşamıştı.”

‘OĞLUMA NEDEN MÜDAHALE EDİLMEDİ?’

Baba Şen, oğlunun vurulduğu yerde iki karakol ve iki üs bölgesinin bulunduğuna da dikkat çekti.

“Oğlum kalbine yakın bir yere isabet eden kurşun ile yaralanmış. Karakol bölgesinde vurulan oğlum orada uzun bir süre kan kaybı yaşadı. Vurulduğu yerde karakol ve üst bölgeleri görülüyor. O kadar yakın yerde vurulan oğluma neden müdahale edilmedi?” diye soran Şen, şayet müdahale edilmiş olsaydı belki de oğlunun şimdi yaşıyor olacağını ifade etti.

‘ÖLÜM BU KADAR BASİT OLMAMALI’

Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirten baba Şen, “İnsan ölümü bu kadar basit olmamalı. Öldürüp, üstünü kapatamazlar. Bizler adalet önünde sorumlulardan hesap soracağız” dedi.
Baba Şen, adaletin yerini bulması için kamuoyu duyarlılığının önemini dile getirdi.

Baba Şen, “Yüksekova’nın bir köyünde bir çoban vurulmuş, yaşamını yitirmiş ama kamuoyu sessiz. Ölüm bu kadar basit olmamalı. Hakkari’de bir çoban vurulmuş kimin umurunda? Biz sonuna kadar bu olayın peşinde olacağız” diye konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...