Civan DEĞER

GAZETE SOKAK – MARDİN (ÖZEL) Ümmin yetmezliği, otoiflematuar bağırsak hastalığı, bağırsaklarda ülseratif kolit yaralar olan 2 yaşındaki Emir Aydın yaşam mücadelesi veriyor.

Doğuştan hasta olan Emir Aydın, ağız yoluyla beslenemiyor. Minik Emir taşıdığı hastalıktan dolayı nazogastrik sondajla beslenmeye çalışılıyor.

YÜZDE 90 İŞİTME ENGELLİ

Tüm bunların yanı sıra %95 işitme kaybı mevcut olan minik Emir için bazı doktorlar, yapılabilecek bir şeyin olmadığını söylese de Mardin’de görev yapan öğretmen olan babası Kamuran Aydın bebeğinin yaşaması için çare aramaya devam ediyor.

TEK ÇARE UYGUN İLİK NAKLİ

Minik Emir ile ilgili Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde görevli doktorların yaptığı açıklamada, şu an için yapabilecekleri bir şeyin kalmadığını belirtiyor. Doktorlar, tek seçeneğinin kendisine ilik nakli yapılması gerektiğini dile getirdi.

GEREKLİ İLİK, İSRAİL VE ABD’DE BULUNMASINA RAĞMEN ALINAMADI

Minik Emir için gerekli iliğin (Verici – Donör) İsrail ve Amerika’da bulunduğunu belirten babası Kamuran Aydın, bu 2 ülke ile yapılan görüşmeler neticesinde İsrail’deki Donör’de sağlık sorunları (hasta) olduğundan ve Amerika’daki Donör ise bilinmeyen sebeplerden ötürü sistemden çıktığı için bir kez daha hayal kırıklığına uğradıklarını ifade etti.

UYGUN DONÖRÜN BULUNMASI MİLYONDA DÖRT

Uygun Donör’ün bulunması milyonda dört gibi bir olasılıkla olduğunu aktaran Emir’in babası Kamuran Aydın bu nedenle yurtiçinde gönüllü olarak Donör verecek ve oğlunun hayatını kurtarabilecek insanları aramaya başladıklarının altını çizdi.

Çaresizce ama büyük bir ümitle uygun Donör’ün bulunması için bekleyeceklerini hatırlatan acılı baba Kamuran Aydın şunları söyledi:

“Mardin’de yaşıyorum, öğretmenim. 2 yaşında olan bebeğim Emir’in doğumu ile beraber sağlık sorunları mevcuttur. Ateşi 39 derece ile başlayan rahatsızlığına Mardin ve Diyarbakır’da ki hastanelerde çare bulamadık. Akabinde Adana Balcalı Hastanesinde bir süre tedavimizi sürdürdük. Ancak hiçbirinde derdimize derman olacak bir çözüm bulamadık. Son olarak bir umutla Ankara Hacettepe Hastanesine başvurduk. Burada yapılan tahliller sonucunda Emir’im için Ümmin yetmezliği, otoiflematuar bağırsak hastalığı, bağırsaklarda ülseratif kolit yaraların olduğunu söylediler. Emirim ağız yoluyla beslenemiyor ve nazogastrik sondajla beslemeye çalışıyoruz. Ama çocuğumuz gün geçtikçe erimekte ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde yapılacak ilik naklinde çocuğumuzun hastalığının önem arz ettiğinden ön sıralarda olmamıza rağmen uygun ilik hala bulunmamıştır. Hacettepe üniversitesinden Akdeniz üniversitesine sevk edildik. Vaktimizin kalmadığını ve Şuan hastanede çaresiz bir şekilde uygun Donör’ün bulunacağı haberi beklemekteyiz.”

Bu konuda Minik Emir’e yardımcı olmak isteyen yurttaşlar, babası Kamuran Aydın’a 0506 407 16 76 numaralı telefondan ulaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...