GAZETE SOKAK – QSD’nin farklı tarihlerde gerçekleştirdiği operasyonlarda binlerce Êzidî, DAİŞ’in elinden kurtarılırken, 2 bin 966 Êzidî’nin akıbeti hakkında ise şu ana kadar hiçbir bilgi edinilemedi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) farklı tarihlerde gerçekleştirdiği operasyonlarda binlerce Êzidî DAİŞ’in elinden kurtarılırken, 2 bin 966 Êzidî’nin akıbeti hakkında ise şu ana kadar hiçbir bilgi edinilemedi.

Şengal’de DAİŞ’in saldırısı öncesi nüfus 420 bin civarındaydı. Ancak DAİŞ, 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal’e saldırdı. Saldırılarda binlerce Şengalli katledilirken, 6 bin kişi ise DAİŞ tarafından kaçırıldı. Saldırıların devam ettiği günlerce 300 bini aşkın Êzidî’nin hayatı ise büyük bir tehdit altındaydı.

360 BİN ÊZİDÎ GÖÇ ETTİ

Saldırıların yoğunlaşmasıyla yüzbinlerce Êzidî’nin yardımına koşan YPG ve YPJ güçleri Şengal Dağı ve Rojava arasında bir koridor açtı. Yetkililerin verdiği bilgilere göre, yaklaşık 360 Bin Êzidî bu koridordan güvenli noktalara geçti. Aynı zamanda DAİŞ’in saldırısı altında bulunan Demokratik Özerk Yönetim, Newroz Kampı gibi birçok kamp açtı ve 125 bin Êzidî’yi bu kamplara yerleştirdi. Yine binlerce Êzidî Tirbespiyê, Amûdê, Serêkaniyê ve Hesekê gibi merkez ve bağlı köylere göç ederek burada yaşayan ailelerin yanına yerleşti.

BİN 293 ÊZİDÎ KATLEDİLDİ

DAİŞ’in Şengal’e yönelik saldırılarının ilk gününde bin 293 Êzidî katledildi ve toplu mezarlara gömüldü. Bu toplu mezarlar bölgenin DAİŞ çetelerinden özgürleştirilmesi için operasyon yürüten HPG ve YBŞ güçlerince bulundu. Şengal yetkililerinden edinilen bilgilere göre bölgede 80 toplu mezar bulundu. Yine 3 bin 548’i kadın ve 2 bin 869’u erkek olmak üzere 6 bin 417 Êzidî de DAİŞ tarafından kaçırıldı.

DAİŞ’in bölgeye yönelik saldırılarında 2 bin 561 çocuk anne ve babasını kaybetti. Yetkililerden alınan verilere göre bin 759 çocuk babasını, 407 çocuk annesini ve 395 çocuk ise anne ve babasını kaybetti.

3 BİN 451 ÊZİDÎ KURTARILDI

YPG-YPJ ve QSD güçlerinin ilerleyen süreçte gerçekleştirdiği operasyonlarda bin 178’i kadın, 337’si erkek, bin 10’u kız çocuk ve 926’sı erkek çocuk olmak üzere 3 bin 451 Êzidî, DAİŞ’ten kurtarıldı. Ancak DAİŞ çetelerinin kaçırdığı 2 bin 966 Êzidî’nin akıbeti hakkında şu ana kadar hiçbir bilgi edinilemedi.

Cizre Bölgesi Êzidîler Evi ise şu ana kadar DAİŞ’ten özgürleştirilen 491 Êzidî’yi resmi olarak Şengal Özerk Yönetim Meclisine teslim etti.

YPG, YPJ ve QSD güçlerinin farklı tarihlerde özgürleştirdiği Êzidîler de Şengal yönetimine teslim edilmişti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...