GAZETE SOKAK – İşlerinin merkezine rantı değil halkı koyacaklarını belirten HDP Bingöl Belediye Eşbaşkan adayları Senem Çakas ve Hişyar Özsoy, “Bir kent kültürü oluşturarak, bütçemizi en adil bir şekilde, ayrımcılıktan ve kayırmacılıktan uzak bir biçimde halkın hizmetine sunacağız” dedi.

Bingöl’de Hakların Demokratik Partisi (HDP) başta olmak üzere AKP, CHP, MHP, Saadet Partisi, BTP ve BBP adayları yarışıyor. HDP’nin Bingöl Belediye Eşbaşkan adayları Senem Çakas ve Hişyar Özsoy, bu seçimde Bingöl’de AKP’ye kaybettirmek istediklerini söyledi.

‘KADINLARI TOPLUMSAL YAPIYA DAHA ÇOK KATACAĞIZ’

Kadınların Bingöl’de sosyal yaşamdan ve toplumsal yapıdan kopuk olduğunu belirten Eşbaşkan Adayı Senem Çakas, önceliklerinin kadınların bilinçlendirmek olduğunu söyledi. Kadınların sosyal yaşamda kendilerini rahatça ifade edebileceği alanlar yaratmak için çalışacaklarını ifade eden Çakas, “Kültür merkezleri kurarak, kadınların çocuklarını bırakabileceği kreşler, kültürel ve spor faaliyetlerini yapacak alanlar yaratmak istiyoruz. Ve bu alanlarda öncelikle kadınları istihdam edeceğiz. Daha önce kurulan bir Kadın Emek Çarşısı vardı. Bu çarşıyı tekrar kullanılır hale getireceğiz. Belediye bünyesinde kadınlardan oluşan proje birimlerimiz olacak. Kadınların daha çok yönetimde söz sahibi olması ve güçlenmesi için Kadın Politikaları Müdürlüğünü kurmak istiyoruz. Burada da özellikle kadın istihdamını kadına yönelik şiddetle mücadeleyi, kadın yaşam alanlarını ve kadın eğitimini destekleyecek birimler oluşturacağız. Kuracağımız profesyonel bir kadın proje ekibi ile kadınların Avrupa Birliği Katılım Öncesi Fonları’ndan (IPA) faydalanmasını sağlayacağız. Sadece kadınların olacağı Pazar yerleri, köy ürünlerinin satıldığı pazarlar açacağız” diye konuştu.

‘ÇOK DİLLİ ÇOK RENKLİ OLACAĞIZ’

“Tüm diller bizim zenginliğimiz ve coğrafyamızın gerçekliğidir” diyen Çakas, “Burada insanlarımız çoğunlukla kendi dillerini konuşmaya gayret ediyor. Yapmış olduğumuz çalışmalarda insanlarla kendi anadilim olan Kirmanckî ile konuştuğumda insanların yüzünde hemen bir tebessüm beliriyor. Belediye bünyesinde açacağımız ücretsiz kreşlerde, çocuklara kendi dillerinde eğitim verilecek. Biz çok renkli ve çok dillilikten yanayız. Yapacağımız tesisler, kompleksler, yaz kampları ve kültürel etkinlikler, tiyatro ve benzerlerinde de özellikle dil çeşitliliğine önem göstereceğiz” dedi.

‘BİNGÖL DEĞİŞİM İÇİN ÇOK İSTEKLİ’

Bingöl’ün değişim istediği inancının tam olduğunu dile getiren Çakas, yapmış olduğu ziyaretlerde gördüğü ilgiyi şöyle anlattı: “Halkın bizden bir adım önde olduğunu, değişimi bizden daha çok istediklerini bize göstermiş oldukları ilgiyle gördüm. Gençlerin gözlerindeki inancı görebiliyoruz. Biz onlara ila bize oy verin demiyoruz. Bingöl üzerindeki bu ölü toprağı birlikte kaldıracağımızı anlatmaya çalışıyoruz. Bir mahalle çalışmamızda bir erkek arkadaşımız, ‘Biz sizi istiyorduk. Bingöl’de değişimi istiyorduk ama hiçbir dönem değişimi bu kadar istemedik. Lütfen alanlardan inmeyin’ diyordu. Bizimde böyle bir niyetimiz yok. Biz 1 Nisan’da halkımızla birlikte Bingöl’ü yöneteceğiz.”

Bingöl’ün temel ihtiyaçlarının çok eksik bırakıldığını aktaran Çakas, ilk iş olarak kentteki 20 binden fazla engelli için ihtiyaçlarını rahatça giderebilecekleri bir dinlenme tesisi kuracaklarını söyledi.

SEÇİM AKP VE HDP ARASINDA

Bingöl’de çekişmeli bir seçim çalışmasının olduğunu belirten Eşbaşkan Adayı Hişyar Özsoy ise diğer partilerin de adaylarını çıkarttığını, ancak seçimin AKP ve HDP arasında geçtiğini söyledi. Özsoy, “Çok yoğun bir şekilde ev ve esnaf ziyaretleri yaptık. Neredeyse kentin her tarafına bir şekilde dokunduk. Toplumun değişik kesimlerini dinledik, bunun sonucunda seçim beyannamemizi oluşturduk. Sorunları tespit ettikten sonra çözüm önerilerimizi geliştirdik. Son 10 gün çok daha yoğun bir şekilde çalışarak sonuca varmak istiyoruz” dedi.

‘GENÇLERLE BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ’

Bingöl’ün genç intihar oranlarında Türkiye genelinde ilk 5’te olduğunu ifade eden Özsoy, milletvekilli olarak bu sorunu Meclise sürekli olarak taşıdığını belirtti. Özsoy, “Birçok gencin geleceğe dair bir umudu yok. Genç nüfus her geçen gün artıyor. Bu insanlar toplumda, ekonomik hayatta, siyasette kendilerini ifade edecek bir zemin bulamıyorlar. Belediyeyi kazanıp kazanmamanın ötesinde gençliğin sorunlarıyla ilgilenmemiz gerekiyor. Uyuşturucu madde kullanımı gençler arasında çok fazla. İşsizlik savaşın yaratığı tahribat, geleceğe dair umutsuzluk çok fazla. Biz gençlik meclisleri kuracağız. Gençlerin sadece sorunlarını edilgen bir şekilde çözme meselesi değildir bizim yaklaşımımız. Gençlerin toplumsal ve siyasal hayata aktif bir şekilde katılması ve kendi meselelerini kendilerinin çözmesi için belediyenin bir takım kaynaklarını ve mekanizmalarını onlara açacağız. Mevcut durumda kültürel alanlardan dışlanmış gibi görünüyorlar. Biz kenti gençlerle birlikte, onların talebi, beklentileri doğrultusunda onların katılımıyla yönetmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘AB FONLARIYLA BÜTÇEMİZİ ARTIRACAĞIZ’

Bingöl’de 15 yıldır belediyenin AKP’li başkanlar tarafından yöneltildiğini, ancak belediye kaynaklarının rant alanlarında kullanıldığını belirten Özsoy, “Biz betona, imara, ranta bütçeyi keseceğiz. Bütçemizi Avrupa Birliği fonlarıyla artırmaya çalışacağız. Bu konuda belli bir deneyimimiz var” diye konuştu. “Şu ana kadar kentin bütçesinden pay alamayan kesimlere öncelik vereceğiz” diyen Özsoy, “Kadınlar, gençler, yaşlılar, engelliler, işsizler bir şekilde toplumun bütün dezavantajlı gruplarına her yıl belli bir bütçe ayıracağız. Yine mahallelilerin sorunlarını dinledik. Her yıl belli mahallere ayrı bir bütçe ayıracağız. Diğer siyasi partilerin adayları mega projelerden bahsediyor, Bingöl’ü Paris ve Londra yapacağız diyenler var. Biz Bingöl, Bingöl olsun istiyoruz. Başka bir yere benzemesine gerek yok. Bingöl’e böyle gerçekliği olmayan projeler vaat edecek durumda değiliz. Sözünü tutamayacağımız hiçbir vaadimiz yok” ifadelerine yer verdi.

‘BÜTÇEMİZİ TOPLUMUN GENELLİNE ACACAĞIZ’

Projelerinin toplumsal ve gerçekliğe uzak olmadığını aktaran Özsoy, şunları kaydetti: “Türkiye’nin ve Bingöl’ün başına ne geldiyse bu mega projelerden geldi. Birçoğu israf üreten projeler ve üretime katkısı yok. Bizim projelerimiz toplumsaldır. Kente yaşayan bütün bireylerin hayatlarını kolaylaştıran, yaşam standartlarını artıran ve herkese dokunacak projelerdir. Bütçenin önemli oranda Bingöl’de her sene 8-10 tane tuhaf ihaleye verilir bunun üzerinden paylaştırılıp rant söz konusudur. Biz gelen bütçenin Bingöl’de yaşayan her bir vatandaş için geldiğinin bilincinde olarak bütçenin erişimini kullanımını toplumun geneline açmayı planlıyoruz. Genel anlamda çöp, su, ulaşım gibi sorunları konuşmak bile ayıp. Sene 2020, millet Mars’a Ay’a gitmiş. Bingöl de hala su sorunu, çöp sorununu zaten çözeceğiz. Kente belli bir vizyonla yaklaşacağız. Belediye bir kent imar planını oluşturmuş ancak uygulamıyor. Tadilatlarla planı sürekli revize ediyor. Kimse Bingöl’e bir kent olarak bakmamış. Köyden halice bir kasaba bir ilçe gözüyle bakılmış. Bir kent kültürü oluşturarak, bütçemizi en adil bir şekilde, ayrımcılıktan ve kayırmacılıktan uzak bir biçimde halkın hizmetine sunacağız.”

‘BORÇLARI YAYINLAYACAĞIZ’

Yapacakları ilk işin Bingöl Belediyesi bütçesinin önceki dönem nasıl kullanıldığını, borçlarını kamuoyuyla paylaşacaklarını vurgulayan Özsoy, “Bütçenin şu ana kadar nasıl kullanıldığına dair bütün belgeler, belediyede olacak. Yakıp gitmezlerse eğer. Bu belgeleri inceleyeceğiz. Sonra onları bütün billboardlarda yayınlayacağız. İnsanlar bilsinler ne var ne yok. O enkaz halin fotoğrafını çekip bütün kamuoyuyla paylaşacağız. Merkezi hükümet bize köstek olmazsa, biz uluslararası fonlardan Bingöl’e ciddi anlamda hibeler getireceğimizi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

‘İŞLERİMİZİN MERKEZİNE RANTI DEĞİL HALKI KOYACAĞIZ’

Bingöl’ün geçen sene bütçesinin 120 milyon olduğunu hatırlatan Özsoy, “Bingöl Belediyesinin bir yıllık bütçesinden daha fazla borcu var. İhale edilmiş birçok işi var. Yani belediyeyi kısa vadede toplamak zor olacak. Kendimize inanıyoruz. 5 yıl içerisinde belediyeyi bu enkaz durumundan çıkaracağız. Alırsak çok büyük bir borçla alacağız ama şimdiden borçsuz devretme sözünü veriyoruz” dedi.

“Belediye bir bütçe meselesidir” diyen Özsoy, “Biz belediyemizin bütçesini tamamen katılımcı bir şekilde kullanacağız. Bütçenin merkezinden rant alanlarını çıkarıp, halkın kendisini koyacağız” sözünü verdi.MA – Aydın Atay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...