GAZETE SOKAK – Bakırköy’de düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması yüzbinlerce kişinin katılımı ile başladı. Açlık grevindeki binlerce tutuklunun durumuna dikkat çekmek için beyaz tülbent takan onbinlere, HDK Eşsözcüleri ve HDP Eş Genel Başkanları da beyaz tülbentleriyle eşlik etti.

İstanbul’da bu yıl Bakırköy Pazar Alanı’nda gerçekleştirilen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması yüzbinlerce kişinin katılımı ile başladı. “İş-Adalet-Özgürlük için 1 Mayıs’a!” şiarıyla 3 koldan yürüyüşe başlayan gruplar, büyük bir coşkuyla alana girdi.

YÜZBİNLER YÜRÜDÜ

Aralarında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) bulunduğu çok sayıda sendika ve sivil toplum kuruluşunun, Marmara Forum AVM ve E-5 Yanyol’dan gerçekleştirdikleri iki yürüyüş kolu alana giriş yaptı.

“İnsanca yaşayabileceğimiz bir memleket istiyoruz”, “Halk açlığa ve yoksulluğa karşı” ve ”Simit çay kırığı değil dünyayı istiyoruz” pankartlarının taşındığı yürüyüş kollarında, “Krizin faturasını ödemeyeceğiz”, “Çocuk istismarını yaratan düzene sesiz kalma” dövizleri taşındı. “Her gün 1 Mayıs her gün kavga” ve “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarının atıldığı yürüyüşe, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nın yanı sıra onbinlerce kişi katıldı.

AÇLIK GREVİNDEKİ TUTUKLULAR İÇİN 7 BİN BEYAZ TÜLBENT

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu ise Dikilitaş’ta bir araya geldi. İmralı tecridinin kaldırılması için “Beyaz tülbendini tak da gel” şiarı ile düzenlenen yürüyüşe HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sedat Şenoğlu ile HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli de boyunlarına taktıkları beyaz tülbentlerle katıldı. “Tecrit son bulsun ölümler olmasın” pankartının açıldığı yürüyüşte, açlık grevinde olan binlerce tutuklu için 7 bin beyaz tülbent takıldı. Onbinlerce kişinin başına “Leyla ve Nasır” yazılı bandajları taktığı yürüyüşe, kadınlar yöresel kıyafetleriyle katıldı.

AĞIZLARINA MASKE TAKTILAR

Gebze Cezaevi önünde 23 gündür nöbet tutan aileler de beyaz tülbentleri ile katıldığı yürüyüşte, binlerce kişi açlık grevlerine dikkat çekmek için ağızlarını beyaz maske ile kapattı.

‘GAZZE’DEN DEĞİL GEBZE’DEN GELİYORUZ’

“Gazze’den değil Gebze’den geliyoruz anneler direnişte”, “Saray rejimi çatırdıyor ayak takımı iktidara”, “Tutuklu HDP’liler serbest bırakılsın, tüm siyasi tutsaklara özgürlük” pankartlarının açıldığı yürüyüş kolunda, “Heqîqet nayê tecrîtkirin”, “Hakikat tecrit edilemez”, “Em ji nîqaşkirina heqîqetê û ji hezkirina rojê natirsin”, “Tecrît nayê qebûlkirin”, “Hakikati tartışmaktan güneşi sevmekten korkmuyoruz”, “Tecrît suçê mirovahiyê ye” “Anadilde eğitim şart” dövizleri açıldı.

‘LEYLA YAŞASIN’ PANKARTINA ENGEL

Öte yandan beyaz tülbentliler diğer yürüyüş kollarında da yer aldı. HDP İstanbul İlçe Örgütü, Forum AVM önünden başlayan yürüyüşe beyaz tülbentler ile katıldı. “Soyguna, istismara, savaşa hayır”, “Tecrit son bulsun Leylalar yaşasın” pankartıyla alana girmek isteyen yurttaşlar polis engeline takıldı. Kısa süren tartışmanın ardından pankart ile birlikte alana girildi.

ANTİKAPİTALİSTLER SARAÇHANEDE

Antikapitalist Müslümanlar ise, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları dolayısıyla Saraçhane Parkı’na yürüdü. Fatih Camisi avlusunda toplanan gruptakiler, hayatını kaybeden işçiler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Daha sonra ellerindeki, “Mülk Allah’ındır”, “İnsan İçin Emeğinden Başkası Yoktur”, “Adalet, Eşitlik, Özgürlük”, “Kadın Özgürleşirse Toplum Özgürleşir”, “Devletin Dini Adalet, Mezhebi Eşitlik, Meşrebi Özgürlüktür” yazılı dövizler ile Saraçhane parkına yürüdü. Grup sık sık “Allah, Ekmek, Özgürlük” ve “Mülk Allah’ın, Emek İşçinin, Kahrolsun Küresel Kapitalizm” sloganları attı. Konuşmanın ardından gruptakiler, kutlamaların yapılacağı Bakırköy Halk Pazarı alanına hareket etti. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...