GAZETE SOKAK – Reuters Haber Ajansı bir Beyaz Saray yetkilisinin, Pastör Andrew Brunson’ın serbest bırakılması konusunda hiçbir ilerleme olmadığını ve Washington’ın bu konuda katı tutumunu sürdüreceğini söylediğini yazdı.

Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre; ABD ile Türkiye arasında krizin görünen yüzü olan Pastör Andrew Brunson’la ilgili yeni açıklamalar yapıldı. Reuters Haber Ajansı bir Beyaz Saray yetkilisinin, Pastör Andrew Brunson’ın serbest bırakılması konusunda hiçbir ilerleme olmadığını ve Washington’ın bu konuda katı tutumunu sürdüreceğini söylediğini yazdı. Adının açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkili, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın dün Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ile yaptığı görüşmede ABD’nin bu konuda taviz vermeyeceği mesajını ilettiğini söyledi.

‘GELİŞME OLMAZSA YENİ ADIMLAR ATILACAK’

Habere göre, yetkili, “Yönetim bu konuda aşırı sert tutumunu koruyacak. Başkan, Pastör Brunson’ı evine döndürmeye yüzde 100 kararlı ve önümüzdeki birkaç gün ya da bir hafta içinde herhangi bir gelişme olduğunu görmezsek yeni adımlar atabiliriz” dedi.

ABD yönetimi, Brunson tutukluluğunun ev hapsine çevrilmesinin ardından önce insan hakları ihlalleriyle suçladığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün malvarlıklarını dondurmuş, ardından da Türkiye’den çelik ve alüminyum ithalatında gümrük vergisini ikiye katlama kararı almıştı.

Türkiye ise ABD’nin yaptırım kararlarını sert bir dille eleştiriyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin “tek taraflı ve saygısız tutumunu sürdürmesi halinde Türkiye’nin yeni dost ve müttefik arayışına girebileceği” uyarısı yaptı.

BEYAZ SARAY: TÜRKİYE’Yİ DOĞRU OLANI YAPMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders de, ABD Başkanı Trump’ın Rahip Brunson’un serbest bırakılmamasından dolayı hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

Sarah Sanders, “Başkan, Pastör Brunson’ın yanı sıra diğer Amerikan vatandaşları ve diplomatik misyonların çalışanları serbest bırakılmadığı için büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor” dedi.

Sözcü Sanders, “Türkiye’yi doğru olanı yapmaya ve bu kişileri serbest bırakmaya çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

‘TÜRKİYE’NİN SORUNLARI YAPTIRIMLA BAŞLAMADI’

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü bugünkü basın toplantısında bir soru üzerine “Türkiye’nin ekonomik sorunları ABD politikalarının sonucu değildir. Türkiye’nin sorunları iki bakana uygulanan yaptırımla başlamadı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...