GAZETE SOKAK – Trump’ın ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD askerlerinin Suriye’den çekilmeye başladığı bildirildi. Bir yetkilinin verdiği bilgiye göre 60 ila 100 gün içerisinde tüm askerler bölgeyi terk etmiş olacak.

 Beyaz Saray, ABD askerlerinin Suriye’den çekilmeye başladığını doğruladı. Washington yönetiminden yapılan açıklamada, IŞİD’in yenilgiye uğratıldığı ve Suriye’deki birliklerin ülkeye dönüşünün başladığı, böylece örgüte karşı verilen mücadelede yeni bir aşamaya geçildiği kaydedildi.

Açıklamada, bu çekilmenin IŞİD’e karşı oluşturulan uluslararası koalisyonun ya da mücadelenin de sonlandığı anlamına gelmediği vurgulandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’ın açıklamasından kısa süre önce gelişmeyi Twitter üzerinden duyurmuştu. Trump, “IŞİD’i Suriye’de yenilgiye uğrattık, Trump Başkanlığı sırasında orada bulunmamın tek nedeniydi” ifadesini kullandı.

Amerikan CBS kanalının haberine göre Beyaz Saray yönetimi Savunma Bakanlığına çekilme emrini verdi. Gazetecilerin soruları üzerine kısa bir yazılı açıklama yapan Bakanlık Sözcüsü Albay Rob Manning, “Şuan için müttefiklerimizle birlikte bölgede görev yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Reuters’a konuşan bir ABD’li yetkilinin verdiği bilgiye göre çekilme 60 ila 100 gün arasında tamamlanacak. Yetkili, ülkede bulunan Dışişleri Bakanlığı görevlilerinin ise 24 saat içinde Suriye’den ayrılacağını öne sürdü.

ABD askerleri çekilebilir

Trump ve Beyaz Saray’ın açıklamalarından önce sızan bilgilerde ABD’nin Suriye’den çekilmeyi değerlendirdiği iddia edilmişti.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, IŞİD’in yeniden ortaya çıkmasına engel olmak için ABD’nin uzun vadede Suriye’de kalması gerektiği fikrini savunuyordu.

ABD Başkanı Donald Trump ise, hem başkanlık yarışı sırasında hem de görevi devraldıktan sonra ABD’nin Suriye’den çekilmesi gerektiği yönündeki fikrini kamuoyuyla birçok kez paylaşmıştı.

Cumhuriyetçi senatörlerden tepki

Trump’ın mesajı üzerine Cumhuriyetçi senatörler konu ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyetçi Parti Senatörü Marco Rubio ABD askerlerinin Suriye’den hızlı bir şekilde ve tamamen çekilmesinin hata olacağını belirtirken, yine Trump’ın partisinden Lindsey Graham bu eylemin “IŞİD, Beşar Esad ve Rusya için büyük bir kazanım” olacağını öne sürdü. – İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...