GAZETE SOKAK – Şırnak’ta, çimentonun tonuna yapılan 30 TL’lik zammın protesto edilmesinden kaynaklı 3 gündür beton santrallerinin tümünde üretim yapılmıyor. Mava Beton yetkilisi Fatih Dursun, zammı halka yansıtmamak için bu kararı aldıklarını söyledi.

Şırnak ve ilçelerinde bulunan toplam 9 beton santralinde, Mardin’den alımı yapılan çimentonun tonuna aniden 30 TL’lik zam yapılmasından kaynaklı 3 gündür üretim yapılmıyor. “Maliyetler arttı” gerekçesiyle yapılan zammın protesto edilmesi amacıyla alınan karardan kaynaklı, kentteki inşaat sektörü durmuş vaziyette. Kartelleşmiş şirket tarafından yapılan zammı halka yansıtmamak amacıyla böylesi bir karara başvurduklarını aktaran şirket yetkililer ise, zamların geri çekilmesini istiyor.

‘METREKÜPE 12 TL ZAM YAPMALIYIZ’

Üretimi durduran santrallerden biri olan Mava Beton yetkilisi Fatih Dursun, kentteki tüm santrallerde üretimin durdurulmasının tek nedeninin, “haksız zammı protesto etmek” amaçlı olduğunu ifade etti. 30 TL ve artı KDV zammına ilişkin kendilerine herhangi bir açıklama yapılmadığını, sadece çimento bayisine mail atıldığını aktaran Dursun, zammı kabul etmeleri halinde betonun metreküpüne 12 TL zam yapmak zorunda kalacaklarını vurguladı.

‘YAPTIRIM RİSKİNİ GÖZE ALARAK BU KARARI ALDIK’

Tüm santral sahiplerinin bazı riskleri göze alarak bu kararı aldığına dikkat çeken Dursun, söz konusu riskler hakkında şunları söyledi: “Proje bazlı bazı firmalarla çalışıyoruz. Bazı sözleşmelere imza atmışız. Firmalar, sözleşme gereği bize yaptırım uygulayabilir. Bunu göze alarak bu kararı aldık. Zamdan kaynaklanan fiyat farkını iş yaptığımız firmalar ve vatandaşlara yansıttığımız vakit bu kabul edilmiyor. Dolayısıyla imalatımız da etkileniyor.” – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...