GAZETE SOKAK – Partisinin Siirt İl kongresinde konuşan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, halkın gücüne güvendiklerini belirterek, “Yerel seçimlere hazırız. Çok güçlü bir çalışma ile köy köy dolaşarak bu faşizme teslim olmayacağımızı göstereceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt İl Örgütü’nün 2’nci Olağan Kongresi, Uğur Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongreye HDP Siirt Milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Mehmet Sıddık Taş’ın yanı sıra HDP PM üyeleri Hürriyet Kaytan ve Ali Aslan, Barış Anneleri ile parti üyeleri katıldı. HDP bayrakları ile süslenen salona, “özgürlük için direniyor, demokrasi için örgütleniyoruz” yazılı pankart asıldı.

‘BU REJİMDE KÜRTLERİN YERİ YOKTUR’

Divanın oluşturulması ardından konuşan HDP Milletvekili Mehmet Sıddık Taş, HDP’nin tüm zorluklara rağmen bir seçimi halk iradesinin başarısıyla atlattığını ifade ederek, “Tüm bunların ardından bugün Türkiye’de kaotik bir durum vardır. Eğer biz sürece göre kendimizi hazırlarsak, bu rejim ile mücadele edebiliriz. Bu rejimde Kürtlerin yeri yoktur ve bize yer vermediği gibi muhalefete de yer vermemektedir. AKP hükümeti kimseye yer vermemektedir” diye konuştu.

‘BU DÖNEM BÖYLE GEÇMEYECEK’

Taş’ın ardından konuşan HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ise HDP’nin 24 Haziran’da yapılan seçimlerde tüm baskılara rağmen halk sayesinde başarı elde ettiğine vurgu yaparak, “Demokrasi ile yönetilen ülkelerde halkın iradesinin üzerinde hiçbir güç yoktur, olamaz. Bu dönem böyle geçmeyecek. Bu dönem bitecek. Halka karşı işlemiş olduğunuz suçları biliyoruz ve bunların hesabını hukuk önünde halk önünde vereceksiniz” diye konuştu.

‘REHİN ALINMA POLİTİKASI’

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e selamlarını ileten Beştaş’ın konuşması sık sık zılgıt ve alkışlarla kesildi. Leyla Güven’in halkın iradesi ile seçilmiş parlamenter olduğunu ifade eden Beştaş, Güven gibi, 4 Kasım darbesinde başta Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere birçok vekilleri ve siyasetçilerinin rehin alındığını ve bu politikanın bugün devam ettiğini söyledi. Beştaş, “Demirtaş Cumhurbaşkanı adayı olduğunda dahi serbest bırakılmamıştır. Çünkü Demirtaş konuşursa Erdoğan’ın maskesi düşecek. Tek tek suçları ortaya çıkacak. O yüzden bugün de bu politikaları devam ediyor” dedi.

‘YEREL SEÇİME HAZIRIZ’

Yerel seçimin startını verdiklerini söyleyen Beştaş, “Önümüzde yerel seçimler var. Siirt çok önemli bir il. Siirt hak ettiği yerde değil. Siirt’te birçok alan ihmal ediliyor. Şu an bir kayyum oturuyor orada, borçların ve çeşitli iddiaların gırla gittiği bir konumda. Belediye başkanları tutuklu, bu seçimde tüm hukuksuzluğa karşı cevap verilecektir. Biz HDP olarak seçime hazırız. Ve seçimlere yönelik çalışmaların startını verdik. Çok güçlü bir çalışma ile köy köy dolaşarak bu faşizme teslim olmayacağımızı göstereceğiz. Onlara 24 Haziran’da verdiğimiz cevaptan fazlasını verebiliriz. Halkımızın gücüne güveniyoruz. Onların baskıları, kararlığımız karşısında kaybedecektir” dedi.

HDP il kongresinde, faaliyet raporlarının okunması ardından seçime gidildi. Yapılan seçim sonucu HDP Siirt İl Eşbaşkanlığı’na Serdar Batur ve Ayşe Ekinci seçildi. (Kaynak: Mezopotamya Ajans)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...