GAZETE SOKAK – Gezi direnişi sırasında katledilen 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın ölümünün üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen failler cezalandırılmadı. Evlat acısıyla zorlu bir yaşam sürdüren anne Gülsüm Elvan, “Artık söyleyecek bir söz kalmadı” dedi.

Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçların 27 Mayıs 2013’te kesilmeye başlamasına tepki gösteren yurttaşlara polisin müdahale etmesiyle birlikte başlayan toplumsal olaylar kısa bir süre içinde Türkiye’nin birçok kentine yayıldı. Yaklaşık iki ay devam eden olaylarda binlerce kişi yaralanırken, Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) verilerine göre, 12 kişi yaşamını kaybetti, 31 kişi ise polisin attığı gaz fişeği nedeniyle gözünü kaybetti.

Yaşamını yitirenlerden biri de 14 yaşındaki Berkin Elvan’dı. 16 Haziran 2013 günü İstanbul’un Okmeydanı semtinde bulunan evlerinden ekmek almak için çıkan Elvan, o sırada bir gösteriye müdahale eden polisin attığı gaz bombası fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu ağır yaralandı. Kaldırıldığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan Elvan, 269 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra 11 Mart 2014’te hayatını kaybetti.

BERKİN SUÇLU BULUNDU

Berkin’in ölümü üzerine açılan dava kapsamında mahkeme, 6 yıl keşif yapılmasına karar verdi. Karar üzerine İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından yapılan inceleme sonucunda hazırlanan raporda, görüntülere göre ZET kullanan iki polisin, kaç derecelik açıyla atış yaptıklarının tespit edilemediği belirtilerek, kusur oranın belirlenmesinde yetersiz kalındığı ifade edildi. Yine raporda, Berkin’in “Yasadışı eylemlerde bulunan gösterici grubun olduğu alanda bulunarak kendi güvenliği ile ilgili gerekli özeni göstermediği için” tali kusurlu olduğu öne sürülmüştü.

6 YILDIR SÜREN ADALET MÜCADELESİ

Berkin Elvan’ın yaşamını yitirdiği soruşturma kapsamında 18 polisin ifadesi alındı, bunlardan sadece biri fail oldu. Yıllarca süre gelen dosyadaki tek sanık olan polis memuru F.D. ise Van’da görevine devam ediyor. Sanık F.D bugüne kadar süren yargılama kapsamında sadece 16’ncı duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Berkin’in 17’nci duruşması ise 18 Mart 2020’de Çağlayan Adliyesi’nde görülecek.

BERKİN’İN ODASI HALA DURUYOR

Berkin Elvan’nın 6’ncı ölüm yıldönümünde, ailesi her yıl olduğu gibi bu yıl da Feriköy Mezarlığı’nda anma düzenleyecek. Berkin’in ailesini evde ziyaret ederek, 7 yıldır verdikleri adalet mücadelesini konuştuk. Evde dikkat çeken ayrıntı ise Berkin’e ait ayrılan bir odanın bulunması ve kendisine ait eşyalarına hiç dokunulmamış olması. Odada Berkin’in yeni almış ancak hiç giyemediği, üzerinde etiketi olan kıyafetlerden cep telefonuna, ders kitaplarına kadar her şey raflarda duruyor. Odada Berkin’e dair çizilen resimler, çekilen fotoğraf ve ödüller yer alıyor.

Ölüm yıldönümüne ilişkin konuşan anne Gülsüm Elvan, Berkin’siz bir yanının eksik olduğunu, evlat acısıyla yaşam sürdürmenin zor olduğunu söyledi. Anne Elvan, “Artık söyleyecek bir söz kalmadı. Oğlumu öldürenler hayatını yaşıyor. Dosyada sadece bir kişi olarak gösterilmeye çalışılıyor. Ancak ben oğlumu öldürenin yalnızca bir kişi olduğunu düşünmüyorum. ‘Emri ben verdim’ diyenlerden tutalım tektikçisine kadar herkes sorumludur. Ben o bir kişiyle ikna olmam” dedi.

‘HESAP SORACAĞIM’

6 yıldır adliye koridorlarında adalet mücadelesi veren anne Elvan, yaşadıklarını şu sözlerle özetledi: “Her adliyeye gidişimde cezasızlık politikasının hissiyle gidiyordum. Dolayısıyla bir beklentimde olmuyordu. Hangi katile ceza verdiler ki benim oğlumu öldürenlere versinler. Her adliye gidişimde işkence yapılmış gibi hissediyorum. Kangrene çevirdiler. Orada yaşadığım duyguyu ifade edemem… Orada yaşadıklarım çok zor bir şey. Bazen dayanamayıp, mahkemeden çıkıyorum. Bazen şunu soruyorum kendime. Olmayan bir adalet ve mahkemede ne işim var diyorum. Ama şunu her zaman söylüyorum. Oğlumun katilinin yargılanması için elimden geleni yapacağım. Nereye gidilmesi gerekiyorsa gideceğim. Çocuğumu katledenlerden hesap soracağım.”

‘DEVLET SUÇLUDUR’

Oğlunun ölümüyle kendilerinin suçlandıklarını dile getiren anne Elvan, “Oğlumu öldürdüler, yetmedi her yere ‘Terörist’ olarak yansıttılar. 6 yıl sonra keşif yapıldı. Ancak o raporda da biz suçlu bulunduk. Çocuk dışarı çıktığı, kendini koruyamadığı için bizi suçladılar. Bende burada çocukları koruyamayan devletin suçlu olduğunu söylüyorum. Kendi yasasında bile 18 yaş altı çocukları koruma kararı var. Bu yasayı da ben çıkarmadım. Yasaya göre çocuklar devletin koruması altında. Dolayısıyla hazırladıkları raporda da yine onlar suçlular” diye konuştu.

Anne Elvan, adalet için 18 Mart’ta görülecek 17’nci duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

‘CEZASIZLIK ÇOCUKLARIMIZI KATLEDİYOR’

Adalet beklentisi içerisinde olan baba Sami Elvan da, “7 yıl içinde adaletin sağlanması için en ufak bir gelişme yaşanmadı. Yaramız hala ilk günkü gibi taze. Buna rağmen umudum var. Her zaman söylerim. Uğur ve Ceylan’ı katledenler yargılansaydı. Belki bugün Berkin yaşayacaktı. Orda ki cezasızlık bizim çocuğumuza da yansıdı ve hala devam ediyor” ifadelerini kullandı.

‘ADALET İÇİN MÜCADELE EDELİM’

Yürüttükleri adalet mücadelesine dayanışma çağrısında bulunan baba Elvan, “Çocuğumuzun geri gelmeyeceğiniz biliyoruz. Ama adalet için hep birlikte bir şeyler yapabiliriz. Hukuksal anlamda mücadelemizi sürdürüyoruz. Cezasızlıkla sonuçlanmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Bu davanın örnek teşkil etmesi için önümüzdeki duruşmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Eğer hak ettikleri cezayı alırlarsa önümüzdeki davalarda emsal teşkil edilebilir. Ama görüyoruz ki dosyanın üzerinde bir el var. Sanıkların hiçbiri ceza almadı. Ancak bizim çocuklarımız toprak altında. Bu nedenle Berkin’in davası çok önemlidir. Adalet hepimize lazım olacak. Adalet için mücadele edelim” şeklinde konuştu. MA / Semra Turan – Tolga Güney

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...