GAZETE SOKAK – İdil’de, HDP’li Songül Erden ve Murat Şen’in devraldığı belediyenin 48 milyon TL borçlandırıldığı öğrenildi. Kayyumun seçimlere 20 gün kala eski belediye binasının bulunduğu alanı ve bir aracı devrettiği, kasayı ise Mal Müdürlüğü’nden bir kişiye bağladığı ortaya çıktı.

Şırnak’ın İdil ilçesinde, 31 Mart yerel seçimlerinde kayyum yönetimindeki belediyeyi yüzde 73,8 oy oranıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) eşbaşkanları Murat Şen ve Songül Erden kazandı. Geçtiğimiz günlerde mazbatalarını alan eşbaşkanlar Şen ve Erden çalışmalarına başlarken, kayyum döneminde belediyenin nasıl bir tahribata uğradığı da netleşmeye başladı.

578 BİN TL’YE DEVRALDI 48 MİLYON TL BORÇLA DEVRETTİ

Kayyum atandığı sırada kasasında 578 bin 868 TL bulunan belediye şuan 48 milyon TL borçlu. Kasasında 100 bin TL kullanılabilir limitle devredilen belediyeye ait söz konusu borcun 33 milyon 579 bin TL’si ise İller Bankası’na ait. Belediyeye ait 36 araçtan ise sadece 3’ü kullanılabilir durumda. Geriye kalan araçların ise tamirlerinin yapılmadan ortada bırakıldıklar öğrenildi.

SEÇİME 20 GÜN KALA TAŞINMAZLAR DEVREDİLDİ

Yine, belediyeye atanan kayyum tarafından, tıpkı Cizre ve Silopi ilçelerinde olduğu gibi seçimlere sayılı günler kala bazı taşınmazların devredildiği öğrenildi. Sokağa çıkma yasağı sırasında yıkılan belediye hizmet binasının bulunduğu alan ve üzerindeki Taziye Evi, 5 Mart tarihinde Milli Emlak Müdürlüğü’ne devredildi.

Belediyeye ait Nissan Navara (Jeep) marka aracın da 8 Mart tarihinde Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’ne devredildiği tespit edildi.

BELEDİYE HESABI MAL MÜDÜRLÜĞÜ’NE BAĞLANMIŞ

Öte yandan, kayyum atamasıyla birlikte belediyenin muhasebe müdürünün görev yerinin değiştirildiği ve belediyeye gelen paranın ilk olarak İlçe Mal Müdürlüğü’nden Murat Aşkan’a bağlandığı ortaya çıktı. Aşkan’ın, daha sonra belediye kasasına parayı aktardığı aktarıldı.

Söz konusu durum üzerine, belediye eşbaşkanları Erden ve Şen, pasifleştirilen muhasebeyi aktifleştirerek, Aşkan’ın vekaletinin iptal edilmesini talep etti.

KURŞUN GEÇİRMEZ CAMLI İZOLE BÖLGE YAPILMIŞ

Çalışmalarını şimdilik belediye binası olarak kullanılan Kültür ve Sanat Merkezi’nde sürdüren eşbaşkanlardan Erden, “Boş bir belediye ile karşılaştık” dedi. Kayyumun kültür merkezinde kullandığı odanın dahi izole bir oda olduğunu ve camlarının kurşun geçirmez şekilde yapıldığını aktaran Erden, “Halkın evi olmaktan çıktı’ dememizin sebebi buydu. Kendine sanki saklanma yeri yapmış. Hizmet yerine gelip burada oturmuş” diye konuştu.

Belediyenin borç altına sokulmasına rağmen halkla birlikçe çalışmalarını sürdüreceklerinin mesajını veren Erden, kapanan kurumların açılmasıyla birlikte çalışmalarına hız vereceklerini söyledi.

‘BORCUN NASIL OLUŞTUĞUNU ARAŞTIRIYORUZ’

Eşbaşkan Şen ise kayyum döneminde işten atılan kişileri hatırlatarak, kent dışından birçok kişinin getirilerek belediyeye sokulduğunu aktardı. Kayyum döneminde herhangi bir hizmetin yapılmadığına dikkat çeken Şen, “Bu paralar nereye harcanmış şimdilik bilmiyoruz. Ama araştırıyoruz. Yapılan çalışmaların da hibe olarak yapıldığı söyleniyor. O zaman bu borç nasıl oluşmuş” diye sordu.

‘ŞEFFAF BİR BELEDİYECİLİKLE YÖNETECEĞİZ’

Taziye evinin ve belediye arsasının hibe edilmesine tepki gösteren Şen, şunları söyledi: “Şeffaf bir belediyecilikle, neler yaptığımızı halka duyuracağız. Hizmet için borçların bitmesini beklemeyeceğiz. Halkımızla birlikte kardeş belediye projeleriyle yollarımızı ve kentimizi güzelleştireceğiz. Harcadığımız paraları halkımız ile paylaşacağız. Onlar gibi saklı bir belediyecilik değil, şeffaf ve hesap verilebilir bir yönetimi esas alacağız.”

MA / Berivan Altan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...