GAZETE SOKAK – Ramazan Bayramı öncesi İstanbulluların adım atmakta zorlandığı Eminönü ve Mısır Çarşısı’nda esnaf halkın alışveriş yapamamasından, yurttaşlar ise fiyat pahalılığından şikayetçi.

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kalırken, çarşı- pazardaki hareketlilik de artıyor. İstanbul’da bayram alışverişinin kalbi sayılan Eminönü ve Mısır Çarşısı’nda ki yoğunluk geçen bayramları aratmıyor. Yurttaşların adım atmakta zorlandığı çarşıda alan da satan da memnun değil.

Düğün ve bayram alışverişi için Mısır Çarşısına gelen Ayşe Laleci, “En uygun dediğimiz yer burasıydı. Ama artık burada bile alış veriş yapacak gücümüz kalmadı” diyerek, ürünlerdeki fiyat artışına dikkat çekti. Geçen yıla göre tablonun daha kötü olduğunu dile getiren Laleci, “Cumhurbaşkanına sesleniyorum; her seçim sizi seçiyoruz. Bize yaptığınız bu zulmü kabul etmiyoruz” dedi.

‘ESNAFIN KABAHATİ YOK YÖNETENLERİN SUÇU’

Avrupa’dan bayram tatili için Türkiye’ye geldiğini belirten Birsen Akkar, “Ülkemize geldiğimde sürekli burada alışveriş yaparım ama bu sene çok pahalı. Esnafın bir kabahati yok bu durumda. Burada yönetenlerin suçu var. Emekli maaşı alan bir insan nasıl burada alışveriş yapsın? Burada doğru düzgün bayram alışverişi yapamıyoruz. 1 kilo lokum 80 lira, bayramda nasıl alıp misafirimize yedireceğiz” diye sordu.

‘BAYRAMIMIZ ÖLDÜĞÜMÜZ GÜNDÜR’

Emekli Yaşar Akman da bayram hazırlıklarını tam yapamadığına değinerek,“Emeklilik maaşı bize yetmiyor bile. Başka yerde tatile giderek bayram geçirme gibi şeyler bitti. Aldığımız maaş gideceğimiz yerde karşılamaz bizi. Geçim sıkıntısı, işsizlik eskilerde olduğu gibi bayram diye dolaşamıyor insanlar. Ekonomik politikalar ve ekonomik sıkıntıların getirdiği şeylerdir bunlar. Her şeye zam geldiği için biz maaş aldığımız zaman zaten o zamlar karşısında eriyip gidiyor. Şimdi indirim yapıyorlar seçimden sonra tekrar zamlar gelecek. Bizim bayramımız öldüğümüz gündür. Ne zaman toprağın altına girdik mi bayramımız o zaman olacak. 23 Haziran’da millet elini vicdanına koysun sandığa gitsin. Her şey çok güzel olacak” diye belirtti.

‘BAYRAM ALIŞVERİŞİ YAPAMIYORUZ’

Bir başka emekli Mehmet Erzurumlu da aldığı maaşının kendisine yetmediğini ve bu yüzden farklı işlerde çalışmak zorunda kaldığını belirtti. Erzurumlu, “Bayram alışverişi yapamıyoruz. Emekliyim ama bin 500 TL maaş alıyorum ve geçinemediğimden dolayı şimdi çalışmak zorundayım. Geçen bayram ile bu bayram arasında çok fark var. Her şeye zam gelmesiyle birlikte vatandaşın cebinde para kalmadı. Bunun yanı sıra maaşlara zam gelmedi. Ekonomiden iyi anlayan birisinin yönetmesi gerekir. Yoksa ‘burası çok önemli’, ‘şurası çok önemli’ diyen kişiden bir şey olmaz. Kişisel olarak saygı duyuyorum ama siyaseten saygı duymuyorum” şeklinde konuştu.

‘GEÇEN BAYRAM İLE BU BAYRAM AYNI DEĞİL’

Emekli Bilgin Bekaroğlu da ekonominin gidişatından şikâyetçi olduğunu dile getirerek kendi çerçevesinden durumu şöyle özetledi: “Bayram hazırlığı yapmıyorum. Yalnızca aile ziyaretleri yapıyorum. Türkiye’de ekonomik sıkışmaların olduğunu hep birlikte görüyoruz. Siyasi iktidar bu ekonomik krizleri oluşturdu. İyi yönetemeyen insanların yerine iyi yönetecekleri düşündüğümüz insanları onun için seçiyoruz. Ekonomi dibe vurduğu için geçen bayram ile bu bayram aynı değil. Hukukun önü açılıp, liyakat sistemi, demokrasi işlerse uzun vadede bir değişim söz konusu olacak. Birbirimizi aldatmayalım.”

‘BU ÜLKEYİ TERK ETMEK İSTİYORUM’

Milletin alım gücü olmadığından dolayı satış yapamadığını söyleyen bir pazar esnafı da “Asgari ücret 2 bin lira, bir karpuz bugün 50 TL bu fiyatlara satılan meyve nasıl eve girsin? Bayram üzeri olmasına rağmen satış yok. Kendimize dahi bayram alışverişi yapamayacağız çünkü kazanmadık ki alalım. Ancak çocuğuna, torununa satın alacağız. İstemesek de, benim de fırsatım olsa bu ülkeyi terk etmeyi istiyorum. Çünkü geçim sıkıntısı çok. Bir şey alamıyoruz. Sabah 5.00’da pazara gelip akşam 10.00’da evde gideceğim. Eve vardığımda 50-60 TL cebimde var ise ne mutlu bana” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...