GAZETE SOKAK – Batman’da düzenlenen mitinginde on binlere seslenen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, YSK’nin sandık taşıma kararına tepki göstererek, “Sandığı nereye kaçırırsanız kaçırın, o sandığı yakalar, yine oyumuzu kullanırız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim çalışmalarına Batman’da devam etti. Gercüş ve Hasankeyf’te partisinin seçim bürolarını ziyaret eden Temelli, seçim bürolarında halkla sohbet etti. Temelli, ilçe gezilerinin ardından kent merkezinde düzenlenen mitinge katıldı. Uzun araç konvoyu eşliğinde kente giren HPD seçim otobüsünü halk tarafından büyük bir sevinçle karşılandı. Sokaklarda teveccüh gösterisinde bulunanların yanı sıra evlerinin pencerelerinden de sevinç gösterisi yapıldı. Etrafı bariyerlerle çevrilip, polislerce ablukaya alınan Newroz Alanı’na on binlerler, Öcalan üzerindeki tecride sloganlarla tepki gösterdi. Alanda, sık sık “Leyla Güven onurumuzdur” sloganı atıldı. Kadınların yöresel kıyafetleriyle akın ettiği alan, HDP bayraklarıyla süslendi. Otogarda seyahat zamanının bekleyen yurttaşlar da mitingi izleyerek, destek verdi. Mitinge, Temelli’nin yanı sıra Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) EŞ Genel Başkanı Mehmet Aslan, Azadi Hareketi Temsilcisi Ayetullah Aşitî, Kürdistan Demokrat Partisi- Türkiye (KDP-T) Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, HDP’nin il ve ilçe belediye eşbaşkan adayları katıldı.

Mitingde ilk olarak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından adaylığı reddedilen ve yerine kayyum atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Salih Özdemir halka seslendi. Özdemir, halka belediyeleri birlikte alacaklarının sözünü vererek, “Kayyumları bu kentten göndereceğiz” dedi. Azadi Hareketi temsilcisi Ayetullah Aşitî de yaptığı konuşmada, Kürt halkının ulusal birliğini değinerek, “Kürt halkı artık birlikte hareket etmeli” diye konuştu. KDP-T Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş da, yaptığı konuşmada, 31 Mart’ta halkın iradesini ortaya koyması gerektiğini söyledi.

NASIR YAĞIZ’IN MEKTUBU OKUNDU

Hewler’de açlık grevinde olan Nasır Yağız’ın gönderdiği mesaj Barış Grubu üyesi Nurettin Turgut tarafından okundu. Yağız’ın mesajında, “Êlih tarihi, demokratik ahlakı, toplum uğruna canını katık yapmış ve son nefesine kadar yiğitçe adanmışlar geleneğini temsil etmiş sayısız kahramana ev sahibi yapmaktadır. Bu onurlu tarihin bir parçası olma ideasını bende gururla taşıyorum. Bir yanımda Agitler, bir yanımızda Mizginler, Gulanlar ve Azadlar oldukça sırtımız asla yere gelmez. Onur tarihin fedai yazıcılarının ardılları olmak elbette bizlere de büyük sorumluluk yüklemektedir. Bu karanlık zihniyet kalkışması Newroz direniş ruhuyla 31 Mart seçimlerinde gaspçı kayyım rejimiyle birlikte tarihin çöp sepetine atacağımıza yürekten inanıyorum. Görkemli Rojava zaferinin moral ve coşkusuyla yeni bir tarihin yazıldığına insanlık tanıklık ediyor. Demokratik toplum bilincine dayalı Ortadoğu demokratik devrim çağı yaşanıyor. Bir oy kadar canı kalan karanlık zihniyet şiddet ve sefaleti bir kader olarak halklarımıza dayatmak istiyor. Oysa ufukta Kürt demokratik zaferi bizlere nihai kurtuluşu müjdeliyor. Kırgınlıklarımızı, dargınlıklarımızı bir kenara bırakalım ve çağdaş İbrahimler felsefesinin etrafında kenetlenerek, bir olalım” ifadeleri yer aldı.

‘SÖMÜRGE VALİLERİNİ SARAYA GÖNDERECEĞİZ’

DBP Eş Genel Başkanı Arslan ise, beyaz güvercinler uçurarak, konuşmasına başladı. Arslan, Batman’ı en iyi AKP’nin tanıdığını dile getirerek, “Bu halkın iradesi hiçe sayıldığında bu halkın direnişine tanıklık ettik. 31 Mart’ta AKP’nin sömürge valilerini Saray’a göndereceğiz. Şimdiden kayyumlar hazırlığını yapsın. 11 Mart’ta yaptığımız işi, 31 Mart’ta tamamlayacağız. Batmanlılar 40 yıldır direniyor ve barış, demokrasi gelene kadarda direnmeye devam edecektir” dedi.

Kürtlerin kendi kimlikleriyle kendilerini yönetmek için çok büyük bedeller ödediğini kaydeden Arslan, “Kürtler bu topraklarda özgür yaşamak için yemin içmiştir. Ya bu topraklara barış ve özgürlük gelecek ya da bizler direnemeye devam edeceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

EDİP SOLMAZ’I ANDI

Batman’ın katledilen eski belediye başkanı Edip Solmaz’ı anarak konuşmasına başlayan Eş Genel Başkanı Temelli ise, Erdoğan’ın “Sezai efendi” sözlerini hatırlatarak, “Bu halk efendileri sevmez. 31 Mart’ta efendiler gidecek, halk gelecek. Bu ülke ne çektiyse efendilerden çekti. O yüzden bu işe artık bir son verme zamanı geldi. O gün de 31 Mart’tır” dedi. Türkiye’de insanların binlerce yıldır bir arada yaşadığını kaydeden Temelli, “Türkiye’nin her yerinde bir arada yaşıyoruz. Bizler her defasında bir arada yaşama iradesini ortaya koyduk. Bundan korkuyorlar” diye belirtti.

‘BU HALKLAR BARIŞA İNANMIŞTI’

AKP’nin Kürt meselesini çözümsüz bırakarak kendi iktidarını sürdürmeye çalıştığını belirten Temelli, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu ülke bundan 4 yıl önce büyük umutlar yaşıyordu. Tüm halklar, tüm inançlar barışa inanmıştı. Halklar barış umudu ile güne günaydın, rojbaş derken, bunlar çöktürme planları hazırladılar. O çöktürme planlarını hazırlayanlar, ülkeyi çökerttiler.” Dolmabahçe mutabakatının yıkılmasıyla İmralı’da mutlak tecridinin başladığını hatırlatan Temelli, “Bu tecridin, bu hukuksuzluğun sadece İmralı karasularında kalmayacağını söyledik” dedi.

’31 MART NE BAŞLANGIÇ NE SON’

31 Mart’ın mücadelenin ne sonu ne de başlangıcı olacağını ifade eden Temelli, “Şimdi bu etabı koşma zamanı. Bu etabın en önüne koşan Leyle Güven’i selamlayalım. Leyla kim, Leyla kadındır, Leyla yaşamdır, Leyla özgürlüktür. Leyla’yla birlikte yüzlerce arkadaşımız açlık grevinde. Bu arkadaşlarımıza kulak verelim. Hepsi bu ülkenin onurlu evlatlarıdır. Hiç birini yitirmek istemiyoruz. Bir kez daha Adalet Bakanlığı’na çağrı yapıyorum, yasaları yok sayamazsın, hukuk, yasalar ne gerektiriyorsa hemen yerine getirin. Sayın Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle görüşmesinin önünü açın” diye konuştu.

TAŞIMALI MİTİNG

Hukuksuzluk ve adaletsizliğin tüm Türkiye’yi kapsadığına dikkat çeken Temelli, şöyle devam etti: “Bu tekçi anlayış medyayı da tekleştirdi. TRT’nin açıkladığı Şubat ayı sonuçlarına göre, AKP’ye 49 saat 58 dakika zaman ayırmış. Bu TRT sizin vergilerinizle var, bir kamu kurumu ama sanki AKP’nin propaganda merkezi. Aynı şey AA için de geçerli. TRT’de HDP için kaç dakika ayırmış, 7 dakika. O da kötülemiş. Her gün yalanlara yalan ekliyorlar. Gazetelerin yüzde 90’nını ele geçirmiş. HDP’yi düşmanlaştırıyor. Ne TV’lerin reytingleri, ne gazetelerin tirajı kaldı. Şimdi meydan meydan dolaşıyor, biz de dolaşıyoruz. Biz sizi buraya zorla getiriyor muyuz? Biz sizi Bingöl’den mi, Diyarbakır’dan mı getirdik. Bu nereye gitse arkasına takıp getiriyor. Önceleri taşımalı eğitim vardı, şimdi taşımalı miting. Taşımalı miting yapılıyor. Herkes işini gücünü bırakmış taşımalı mitinge gidiyor. Sen ne kadar taşıma yaparsan yap, 31 Mart’ta taşımalı su ile değirmenin dönmeyeceğini göreceksin.”

Kayyum politikalarına değinen Temelli, “Süpürgeler hazır değil mi? Süpürgeleri hazır edin. Öyle bir süpüreceğiz ki, neleri var, neleri yok hepsini süpürüp atacağız. Yerellerde iktidara geleceğiz. Sadece Batman’ı değil, Bingöl’ü, Kars’ı, Muş’u da alacağız” dedi.

‘SEN HİÇ Mİ TARİH OKUMADIN’

İktidara gelemedikleri yerlerde demokrasi güçlerinin iktidara gelmesi için çalışacaklarını kaydeden Temelli, “Bize düşen Türkiye halklarına seçenek yaratmak. Biz de öyle yaptık. Faşizme karşı omuz omuza diyerek, gelin bu ceberut iktidarı gönderelim dedik” diye konuştu. Erdoğan’ın Kürtlere yönelik sözlerine ilişkin Temelli, “Kürtlere diyor ki, sanki Kürtler 3-5 kişi, 20 milyon Kürde ‘defolun gidin’ diyor. Sen hiç mi tarih okumadın, sen hiç mi coğrafya okumadın? Sen dersleri kaytarıp maça mı gittin? E sen futbol da oynayamamışsın” diye konuştu.

‘İKTİDAR DÜŞMANLIKTAN BESLENİYOR’

İktidarın düşmanlıktan beslendiğini dile getiren Temelli, şunları söyledi: “Sebze üstleri, sanki terör üstleri. O da yetmedi soğan, marul, patates hepsi terörist. O da yetmemiş gibi bu ülkenin kutsalı üzerinden siyaset yapıyorlar. Ezanın ıslıklandığını söylüyor. Bir kere bu topraklarda bu görülmüş müdür. Bu ülke insanlar bütün dinlere saygılıdır. Bu güne kadar böyle bir şey olmadı, bundan sonra da olmayacaktır. Bu nasıl bir aymazlıktır, nasıl bir düşmanlıktır. 3 belediye fazla almak için dini kullanıyor.”

‘TRT VAR MI BURADA TRT’

“Batman sizin beka sorununuz var mı?” sorusuna “Hayır”, “Sizin işsizlik sorununuz var mı?” sorusuna “Evet” cevabı alan Temelli, “TRT var mı TRT, burada olsun da bir hakikati çeksin. Sabah akşam yalan haber yapacağına gelsin burada hakikati görsün. Batman’da gençlerin üçte biri işsiz. Batman’da işsizlik çok, yoksulluk, göç çok. Fabrikalar kapatılmış. İnsanların geleceği yok edilmiş. Bunlara çözüm üreteceği yerde beka sonu var diyor. Ülkenin beka sorunu olmadığını, bir ekonomi sorunu olduğunu 31 Mart’ta bunlara göstereceğiz” dedi.

‘KADINLAR EMEKÇİLER İKTİDARA GELECEK’

“Halk, kadınlar, emekçiler iktidara gelecek” diyen Temelli, “Birlikte üreteceğiz. Kooperatiflerimizle, esnafımızla, çiftçilerimizle… Bizim kaynaklarımız var. Yönetemeyenler bu kaynakların üzerine çöküp, halkı yoksulluğa mahkum ediyor” diye konuştu.

‘O SANDIĞI YAKALAR YİNE OYUMUZU KULLANIYOR’

YSK’nin taşımalı sandık kararlarını hatırlatan Temelli, şöyle konuştu: “Taşımalı miting dedim ya, bunların bir mahareti daha var; taşımalı sandık. HDP’liler sandığa ulaşmasın, iradesi yansımasın diye sandıkları taşıyorlar. Güvenlik gerekçesiyleymiş. Ne zaman güvenlik deseler bilin ki orada bir güvensizlik var. Talimatlara YSK de uyuyor. 24 Haziran’da 150 bin oyu çarçur ettiler. Bizde diyoruz ki sandığı nereye götürürseniz götürün o sandığın peşini bırakmayacağız, o sandıklara sahip çıkacağız. Sandığı nereye kaçırırsanız kaçırın, o sandığı yakalar yine oyumuzu kullanırız. Hep birlikte geleceğimize sahip çıkacağız. Bu ülke bizim dedik. Biz halklar olarak iktidara gelip, birlikte yöneteceğiz dedik. Batman ya me ye.”

Kayyum tarafından yıkılan Yılmaz Güney Sineması’nı da hatırlatan Temelli, “Burada Yılmaz Güney sinemasını yıkmışlar. Biz o sinemayı yeniden yapacağız. Orada sonu mutlu biten filmler izleyeceğiz” diye konuştu.

Temelli’nin konuşması sık sık “Batman ya me ye” sloganıyla kesildi. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...