GAZETE SOKAK – Açık alanda eylem yapmaları yasaklanan kayıp yakınları, Diyarbakır ve Batman’da bir araya gelerek, gözaltında kaybedilen Muhsin Taş ve Yılmaz Gümüş’ün akıbetini sordu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” şiarıyla her hafta düzenledikleri oturma eyleminin 505’incisini gerçekleştirdi. Diyarbakır Valiliği tarafından Koşuyolu Parkı’ndaki İnsan Hakları Anıtı önünde gerçekleştirilmesine izin verilmeyen eylem, İHD Diyarbakır Şube binasında yapıldı. Kayıpların fotoğraflarının açıldığı eyleme, kayıp yakınları, İHD yönetici ve üyeleri ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Urfa Milletvekili Aziz Aydınlık katıldı.

‘GELİNEN NOKTA YASAK’

Eylemde konuşan İHD Şube Sekreteri Yüksel Aslan Acer, mevcut iktidarın, Cumartesi Anneleri ile görüştükten sonra, bu sorunu kendi sorunu olarak gördüğünü ve bunu çözeceği yönünde açıklamalarda bulunmasından eylemin yasaklanması noktasına geldiğine dikkat çekti. “Bu eylemin hazmedilemediği bir noktaya gelmiş bulunuyoruz” diyen Acer, “Bölgede yüzlerce insan güvenlik güçleri tarafından katledilerek insanlık suçu işlendi. Doğru olan bu insanlık suçu ile yüzleşmek ve hesap vermektir. Annelerin ahını alan bu sisteme karşı anneler, hesap sorma mücadelesinden asla vazgeçmeyecek. Bu suçunuzla yüzleşecek, hesap vereceksiniz. Bu eylemleri yasaklayarak, bunun üstünü örtemezsiniz ve kurtulamazsınız. Failleri yargı önüne çıkarırsanız, kaybolan devlet saygınlığını tekrar kazandırırsınız. Taleplerimiz faillerin bulunup yargı önüne çıkarılması, cezalandırılması ve annelerden onlara yaşatılan acılardan dolayı özür dilenmesidir” diye konuştu.

‘OPERASYONDA KAÇTI’ İDDİASI

İHD Diyarbakır Şubesi yöneticilerinden İrfan Ekinci, Şırnak’ta gözaltına alınan ve kaybedilen Muhsin Taş’ın hikayesini anlattı. 14 Ekim 1993 tarihinde Şırnak’ın Cudi Dağı’nda yürütülen bir operasyon sırasında bölgede bulunan Muhsin Taş’ın dizinden vurulduğunu belirten Ekinci, Taş’ın aynı saat 05.00 sıralarında Jandarma Binbaşı Cemal Temizöz emrindeki askerler tarafından gözaltına alındığını söyledi. Taş’ın saat 05.50 sıralarında Cizre Devlet Hastanesi’ne götürüldüğünü hatırlatan Ekinci, “Taş, hastanede Dr. Palpas tarafından muayene edilir. Doktor, hastasına ilişkin hastanede tıbbi teçhizat bulunmadığı ve ortopedi uzmanı olmadığı gerekçesiyle yetkilere, Taş’ın Mardin’e gönderilmesi gerektiğini belirtir. Bunun üzerine aynı gün Şırnak İl Jandarma Komutanlığı’ndan Binbaşı Erol Tuna’ya teslim edilen Taş, Şırnak merkezine getirilir. Şırnak Askeri Hastanesi poliklinik kayıtlarına göre Taş, Dr. Can tarafından muayene edilir” dedi. 9 Kasım 1993’te saat 16.30’da el yazısıyla yazılan ve Jandarma Grup komutanları Şeyhmus Kara, Burak Bauğra ve Tarık Göktürk tarafından imzalanan olay tespit tutanağına göre, Taş’ın Gabar Dağı’nda PKK sığınaklarını bulmak için yürütülen bir operasyonda yardım ederken kaçtığının belirtildiğini ifade eden Ekinci, “Devlet yetkilileri, Taş ailesinin koltuk değneksiz yürüyemeyen oğullarının engebelerle dolu dağlık bir alanda kaçtığına inanmalarını istediler. Ailenin devlet nezdinde yaptığı tüm yasal başvurular sonuçsuz kaldı. Uzun yıllar sonra AİHM, Türkiye’yi Muhsin Taş’ı zorla kaybettirmekten dolayı mahkum etti” diye konuştu.

BATMAN’DA EYLEM

Kayıp yakınları, Batman Gülistan Caddesi’nde düzenledikleri eylemleri valilik tarafından yasaklanmasının ardından İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi’nde 411’inci kez bir araya geldi. “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” pankartının açıldığı eylemde, gözaltında kaybettirilenlerin yanı sıra Sur’da öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin fotoğrafı taşındı. Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar, kayıp yakınları ve insan hakkı savunucuları katıldı.

‘YASAKLAR SONA ERSİN’

Eylemde konuşan İHD Batman Şubesi Eş Başkanı Devran Yıldız, son haftalarda siyasetçilere ve özgür basın emekçilerine yönelik yapılan gözaltı ve tutuklamalara tepki gösterdi. Yıldız, “Siyasetçilerin ve gazetecilerin serbest bırakılmasını istiyoruz. Kayıp yakınlarının eylemleri Batman’da başta olmak üzere diğer kentlerde de yasaklanmış durumdadır. Yasakların bir an önce sona erdirilmesini istiyoruz” dedi.

YILLARCA ÇOCUĞUNU ARADI

İHD Batman Şubesi Hakikat ve Adalet Komisyonu Sözcüsü Zeki Tangüner, 1993 yılında kaybedilen Yılmaz Gümüş’ün hikayesini anlattı. İHD kayıtlarındaki baba Fahrettin Gümüş’ün aktarımlarını anlatan Tangüner, “Batman’da bir fotoğraf stüdyosunda çalışıyordu. 21 Ekim 1993 günü çalıştığı işyerinden, saat 09.00’da Yeşiltepe Mahallesi’ndeki bir ilkokulda fotoğraf çekimi yapmak için ayrılmıştı. O günden beri kendisinden haber alamadık. Babası Fahrettin Gümüş’ün aktardığına göre oğlum Yılmaz, kaybedilmeden 1 ay kadar önce Batman Emniyet Müdürlüğünce gözaltına alınmıştı” diye konuştu. Gümüş’ün yıllarca oğlunu aradığını anlatan Tangüner, “Geçmişte olduğu gibi, bugün de siyasal iktidarın kim olduğuna bakmaksızın, aynı soruyu sormaya devam edeceğiz” dedi.

Tangüner’in konuşmasının ardından beş dakikalık oturma eylemi yapıldı. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...