GAZETE SOKAK – Haşdi Şabi yetkililerinden Ebu Mehdi el-Muhendis, düzenlediği basın toplantısında ülkedeki son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.
Muhendis şöyle devam etti: “ABD konsolosluğu Basra’da kaos yaratarak Şii siyasi gruplar arasında çatışma çıkarmaya çalışıyor. Fakat altını çizerek söylüyorum ki, Şii gruplar ya da diğer Iraklı gruplar arasında herhangi bir çatışma olmayacak ve ABD asla amaçlarına ulaşmayacaktır.”

Basra olaylarının siyasi meseleler özellikle kurulacak yeni hükümetle bağlantılı olduğunu savunan Muhendis, “Bu gerilimle Irak halkını korkutup siyasi partiler arasında çatışma doğurmak istediler. Fakat ABD’ye sesleniyorum ki asla ve asla iç savaşa girmeyeceğiz. Suçlu taraf sorumluluğunu üstlenmeli. Suudi ve ABD’nin Basra’daki olaylarla bağlantılı olduğu kanaatindeyiz” açıklamalarında bulundu.

Ebu Mehdi el-Muhendis, “Basra olayları diğer yandan da güvenlik güçleri ve hükümetin başarısızlığını gösterdi. Ayrıca hükümet yetkililerinin özellikle Başbakan İbadi’nin ihmallerini de kanıtladı” şeklinde konuştu. (İZNEWS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...