GAZETE SOKAK – Belediye Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

24 Temmuz 1908 tarihinde basınında sansürün kaldırılması ile demokrasi ve özgürlük yolunda önemli bir adımın atıldığını ifade eden Eş Başkanlar: “Halkın, gözü, kulağı ve dili olan basının özgürlüğü konusunda arzu edilir bir durumda değiliz. İfade özgürlüğünün temel göstergesi olan basın özgürlüğünün sağlanamaması halinde demokrasiden ve İnsan Haklarından söz etmek mümkün değil. Ne yazık ki basına sansürün kaldırılması ve Basın Bayramını konuştuğumuz bu günde yüzlerce basın çalışanı özgürlüklerinden yoksun bulunmaktadır. Dileğimiz ve temennimiz basın mensuplarının çalışmalarını yaparken herhangi bir kısıtlama ve tehditle karşı karşıya kalmamaları ve halkın en doğal hakkı olan doğru haber alma taleplerine cevap olmalarını sağlayan imkan, olanak ve ortama kavuşmalarıdır” dediler.

Basın özgürlüğünü, halkın doğru haberlere ulaşmasını sağlayamayan toplumlarda sağlıklı bir iletişimin de sağlanamayacağını belirten Eş Başkanlar Demir ve Korkmaz ; “ doğru bilgiye ulaşılamayan yerlerde şeffaflıktan, hakkı korumaktan, ifade özgürlüğünden söz etmek mümkün olamaz. Bu durum kapalı toplum yapısını ve baskıları beraberinde getirir. Dileğimiz aydınlık yarınlara ulaşmak için demokratik, şeffaf, İnsan Hak ve özgürlüklerinin temel alındığı bir ülkede yaşamaktır. Kamuoyunu aydınlatan, bilgilendiren ve her ortamda, her koşulda, sorumluluk duygusu ile hareket ederek toplumun haber alma ihtiyacını karşılamaya çalışan basın mensuplarımız, bu noktada çok önemli bir görev üstlenmektedirler. Farklı görüşlerin seslendirilmesine imkân sağlamak, aksaklıkları dile getirmek, toplumsal bilinci güçlendirmek gibi toplumsal açıdan önemli bir işleve sahip ve zor koşullarda çalışan basın çalışanlarının bayramını kutluyor daha güzel ortamlarda çalışmalarını diliyoruz” temennisinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...