Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, HDP’nin seçim standını ziyaret ederek, seçim sürecine ilişkin düşüncelerini paylaştı. Adil ve eşit olmayan yarışa rağmen eşinin performansına dikkat çeken Demirtaş, “Demirtaş yaratıcı özelliğiyle halkımızı ve beni şaşırtmayı başarabiliyor” dedi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nin haberine göre; Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesi Diclekent Bulvarı üzerinde bulunan seçim standını ziyaret etti. Başak Demirtaş, bir süre stant görevlileri ile sohbet etti.
‘EVİMİN KAPISI AÇIK HERKESE AÇIK’

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başak Demirtaş, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin yarın kendisini ziyaret edeceğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Eşim siyaseten rehin alınarak cezaevine konuldu. Arkasından da gece gündüz demeden hakaretler iftiralar yağdırılıyor. Yapılan bu eleştiriler çok seviyesiz ve saygısızca. Eğer ki korkmuyorsanız, çıkarın sözünü ve cevabını meydanlarda size söylesin. Muharrem İnce yarın ziyarette bulunacak. Tabii ki kendisini memnuniyetle ağırlayacağım. Sayın Erdoğan, Sayın Akşener, Sayın Perinçek ve Sayın Karamaloğulları da gelse, onlara da evimin kapısı her zaman açık. Bu yapılan anlamlı jest, siyasetten ziyade insani ilişkilerin güçlenmesine hizmet ediyor.”

‘ADAYLARDAN BİRİ DEVLETİN BÜTÜN İMKANLARINI KULLANABİLİYOR’

Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş’ın seçim kampanyasını sosyal medya üzerinden yapmak zorunda kaldığını dile getiren Demirtaş, “Yürütülen bu seçim yarışı adil koşullarda olmuyor. Eşitsiz ve adaletsiz bir şekilde yürütülüyor. Adaylardan biri devletin bütün imkanlarını kullanabiliyor, diğer adaylarda az da olsa imkanları kullanıyor ve kamuoyunda seçmenleriyle buluşup propagandasını yapabiliyor. Ama diğer taraftan Demirtaş dört duvar arasında bir hücrede seçim çalışması yürütmeye çalışıyor. Cezaevinde olması başlı başına çok büyük bir engel ve zorluktur. Biliyorsunuz, Demirtaş her şeye rağmen umudu korumayı ve büyütmeyi biliyor, yaratıcı özelliğiyle tüm halkımızı olduğu gibi beni de şaşırtmayı başarabiliyor” diye konuştu.
‘ÖFKEMİZİ MUTLAKA SANDIĞA YANSITACAĞIZ’

Gazetecilerin “Siz ve Demirtaş herhangi birine öfkeli misiniz?” şeklindeki sorusunu da yanıtlayan Demirtaş, şöyle konuştu: “Gece gündüz demeden meydanlarda, televizyonlarda tamamıyla hukuksuz ve asılsız hakaret ve iftiralar ediliyor. Ama bu iftira ettiğiniz kişi cezaevinde ve dört duvar arasında. Bunu etik bulmuyorum. Evet, öfkeliyiz ve bu öfkemizi mutlaka sandığa yansıtacağız.”

‘KİMSE BİZE SEÇİMİN MEŞRU OLDUĞUN ANLATAMAZ’

Demirtaş’ın üzerindeki medya ambargosunu eleştiren Başak Demirtaş, “Tamamıyla eşitsiz olan koşullar. Diğer cumhurbaşkanı adayları ile aynı koşullara sahip olması gerekiyor. Cumhurbaşkanı adayı olan bir insandan bahsediyoruz. Umarım bir an önce bu ambargo biter ve bu hukuksuzluk, adaletsizlik son bulur. Diğer türlü aksar ise seçimin meşru olduğunu kimse bize ve halkımıza anlatamaz” dedi.

Seçim sonuçlarına dair tahminlerini de paylaşan Demirtaş, “Şuna inanıyorum; bütün bu haksızlıklar, hukuksuzluklar ve zulme karşı halkımız gereken cevabı 24 Haziran’da mutlaka verecektir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...