GAZETE SOKAK – Dokuz Eylül Üniversitesi’nde kadın öğrencilere cinsel tacizde bulunduğu belirtilen akademisyen İ.K. hakkında şikayetçilerin çok fazla olduğunu belirten İzmir Barosu Sekreteri Avukat Perihan Kayadelen, davaya hazırlandıklarını söyledi.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde kadın öğrenciler, İ.K., isimli öğretim görevlisinin birden fazla öğrenciye cinsel tacizde bulunduğunu belirterek ismini tuvaletlerinin kapılarına yazdı. İddiaya göre, yazıyı fark eden dekanlık, söz konusu yazıyı sildirdi ve tuvaleti öğrencilerin kullanımına kapattı. Yaşananlara ilişkin Dokuz Eylül Üniversitesi Kadın Çalışmaları Topluluğu, akademisyen İ.K.’nin yargılanması için sosyal medya hesapları üzerinden kampanya başlattı.

‘KONUŞMAKTAN ÇEKİNENLER DE ŞİKAYETÇİ OLDU’

Öğrenciler, ayrıca İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi’ne başvuruda bulunarak hukuki destek talebinde bulundu. Baro Genel Sekreteri ve Kadın Hakları Merkezi’ni Yöneten Av. Perihan Kayadelen, hukuki süreci anlattı.

Cinsel tacize maruz kalanların sayısının fazla olduğunu belirten Kayadelen, “Tacize maruz kalan kadın öğrencilerin şimdiye kadar okulu bitirememe, dışlanma gibi birden fazla nedenden ötürü konuşmadığı, şikayet edemediği bilgisi geldi. Üniversitedeki arkadaşlar, ilk önce okul yönetimine yaptıkları şikayetle süreci ilerletmek istemişler, ama sonuç alamamışlar. Bu aşamada hukuk yoluyla bu sorunu çözmek istediklerinde sadece bir kişinin şikayeti vardı. İlk şikayetin sosyal medyada paylaşılan mesajların verdiği güçle konuşmaktan çekinen öğrenciler de şikayetçi olabilme iradesini gösterdiler” dedi.

‘TEMKİNLİ YAKLAŞMALIYIZ’

Davaya temkinli bir şekilde hazırlanmaya çalıştıklarına vurgu yapan Kayadelen, “Birden fazla tacize maruz kalan ve buna tanık olan bir durumla karşı karşıyayız. Çok büyük bir travma var. Bu yüzden daha temkinli çalışmamız gerekiyor” diyerek başvuruları değerlendirip, dosyayı hazırladıktan sonra daha detaylı bilgi verebileceklerini belirtti.

İzmir kadın örgütleri de, üniversite önünde yaptıkları açıklamayla, “Tacize karşı ses çıkarıyoruz” diyerek hakkında taciz beyanı bulunan akademisyenin yargılanmasını talep etti. Taciz iddialarına ve öğrencilerin şikayetlerine sessiz kalan Üniversitenin Dekanı Prof. Dr. Mustafa Daş, bu süreçte sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etmişti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...