GAZETE SOKAK – Diyarbakır’da 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde düzenlenecek mitinge herkesi barışa ses vermeye çağıran tertip komitesi, gazetecileri de barışı haykırmaya davet etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve sivil toplum örgütlerinin 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde “‘Onurlu barış için demokratik çözüm” şiarıyla düzenleyeceği mitinge ilişkin yazılı açıklama yapıldı. 1 Eylül Miting Tertip Komitesi’nin yaptığı açıklamada, kayyum atanan belediyelerinin sahiplerine verilene kadar meşru ve demokratik mücadelenin alanlarda sürdürüleceği kaydedilerek, “Kürdistan’da belediye kazanan ister HDP, ister mevcut partilerimizden bir başkası olsun Devlet için fark etmiyor. Devlet, parti gözetmeden Kürt Halkının yerel yönetimlerdeki iradesini tanımıyor. Bu gerçeği tüm Dünya bilmektedir” denildi.

BASINA ÇAĞRI

40 yıldır bölgede fiili bir savaşın sürmekte olduğu, devletin kayyım ve savaş politikaları ile Kürt halkını yıldırmaya çalıştığını kaydedilen açıklamada, HDP ve demokrasi güçlerinin bu savaşın barışa evrilmesi için elinden gelen mücadeleyi sürdüreceği vurgulandı. Herkesin barış mitingine ses vermesi gerektiği belirtilen açıklamada, barışı haykırmaları için basın emekçilerine de çağrı yapıldı.

MİTİNGE TEMELLİ KATILACAK

Açıklamada, mitinge HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın da katılacağı belirtildi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...