GAZETE SOKAK – TSK’nin Xakurkê’ye yönelik başlattığı “Pençe” operasyonuna tepki gösteren barış anneleri, Barzani’ye de savaşa değil barışa hizmet etme çağrısı yaptı.

Van Barış Anneleri Meclisi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 27 Mayıs günü Xakurkê’ye yönelik başlattığı “Pençe” operasyonuna tepki gösterdi. HDP il binası bahçesinde yapılan açıklamaya kent Milletvekili Muazzez Orhan, HDP, DBP il, ilçe örgütleri ile TJA aktivistleri katıldı.

BARZANİ’YE TEPKİ

Basın açıklamasını yapan Barış Anneleri Meclisi üyesi Zekiye Kaya, TSK’nin operasyonlarını durdurmasını istedi. Mesut Barzani’nin operasyona ilişkin tutumunu da eleştiren Kaya, “Biz Van Barış Anneleri olarak Barzani’ye sesleniyoruz; Gözlerinizi açın! Sen halkına sırtını dönmüşsün. Sen Kürt’sün. Kürt halkı senin halkındır. Sen Türkiye hükümetiyle görüşerek neyi hedefliyorsun? Artık yeter artık buna ‘dur’ deyin ve savaşın değil barışın elçisi olun. Bu savaş sana da zarar verecektir. Gözlerini aç ve halkının yanında ol” dedi.

‘SAVAŞI DURDURUN’

Barzani’nin savaş için değil barış için görüşmeler yapması gerektiğini sözlerine ekleyen Kaya, “Bir Kürt annesi olarak Van’dan sesleniyoruz; savaşı durdurun” diye konuştu. Açıklama alkışlarla sona erdi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...