GAZETE SOKAK – Mersin Silifke’deki Dana Adası çevresinin ardından Anamur ve Aydıncık sahillerine kurulmak istenen 32 balık çiftliğine karşı çıkan yöre halkı, bu çiftliklerin nesli tükenmekte olan caretta caretta ve foklara zarar vereceği görüşünde.

Mersin’in Silifke İlçesinde yer alan Dana Adası etrafında yoğunlaşan balık çiftlikleri, Anamur ve Aydıncık sahillerinde de kurulmaya başlandı. Bölge halkı ve ekolojistlerin bütün itirazlarına rağmen 32 yeni balık çiftliği kurulması için yapılan başvuruların Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) süreci son aşamasına geldi. Balık çiftlikleri kurmak için başvuruda bulunan Agromey Gıda ve Yem San. Tic. A.Ş., Kılıç Deniz Ürünleri A.Ş ve diğer 5 firmanın başvurularını ardı ardına onaylayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin düzenlediği bilgilendirme toplantıları halkın protestosuna sahne oldu. Yöre halkı ve ekolojistler, balık çiftliklerini durdurmamakta kararlı.

‘SUNİ YEMLER VE ANTİBİYOTİKLER İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI’

30 yıldır balıkçılık yapan Aydıncıklı Namık Ziya Yıldırım (60), 1998 ve 2002 yıllarında da burada kurulmak istenen balık çiftliklerine karşı mücadele verdiklerini anlattı. Balık çiftliklerinin zararların yakından bildiğini söyleyen Yıldırım, “Verilen suni yemler ve balıkların erken büyümesi için kullanılan antibiyotikler insan sağlığına zarar verdiği gibi çevreye de zarar verecektir” dedi.

Kültür balıkçılığı yerine doğal balıkçılığın desteklenmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, kültür balıkçılığın sermayenin istediği üzerine yapıldığına dikkat çekti. Yıldırım, “Kültür balıkçılığa başlanması ile birlikte bölgede en çok bulunan balıklardan Sokan balığı zor bulunur hale geldi. Yine mercan ve çupra, bu tesislerin kurulması ile birlikte yok olacak. Bizlerin emeği ile oynayacaklar. Biz bunları istemiyoruz” dedi.

CERATTA CERATTA VE FOKLAR ZARAR GÖRECEK

Onun gibi yine balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Hasan Ak da, büyüklerinden edindikleri tecrübelerle balık çiftliklerinin zararlı olduğunu ifade etti. Ak, balık çiftliklerinde yeterli denetim olmayacağından dolayı çevreye büyük zarar vereceğinin altını çizdi.

Akdeniz koylarında özellikle nesli tükenmekte olup, koruma altında olan caretta caretta ve fokların yaşadığına dikkat çeken Ak, “Bizler bu canlılarla yıllardır iyi geçiniyoruz. Bu koruma alanında olan canlılara şimdi zarar verilecek. İnsan sağlığına ve denizdeki canlılara zarar vereceğinden dolayı yapılmasını istiyoruz” diye belirtti.

‘BİR DAHA TURİST GELMEZ!’

İlçede yaşayan üniversite öğrencisi Salih Yıldırım ise, yüz binlerce balığın bir haftada 400 gram olmasının normal olmadığını belirterek, bu çiftliklerde üretilen balıkların sağlıklı olmadığı görüşünde.

Hali hazırda Taşucu bölgesinde bulunan balık çiftliklerinin yakınına gittiklerinde kokudan duramadıklarını belirten Yıldırım, yine koylarının kirlenmesi halinde buraya gelen turistlerin bir daha gelmeyeceğini kaydetti. Balık çiftliklerinin kurulmaması için mücadele edeceklerini söyleyen Yıldırım, “Bizler buranın yerli halkı olarak bu balık çiftliklerini istemiyoruz. Yazın turistlerin gelmesinden dolayı emek yiyoruz. Balık çiftlikleri kuracaklar ve daha sonra buralara kirlenecek. Kirlenecek yere turiste gelmez. Bu çiftlikler hem çevremize hem de ekmeğimize zarar verecek” ifadelerini kullandı. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha loading...