GAZETE SOKAK – “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” sloganıyla Bakırköy Pazar alanında başlayan Newroz’un ateşini açlık grevindeki tutukluların aileleri yaktı. Tecride karşı tek ses tek yürek olan İstanbullular, alanı “Bijî berxwedana zindanan” sloganlarıyla inletti.

İstanbul Newroz Tertip Koordinasyonu tarafından “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” sloganıyla Bakırköy Pazar alanında organze edilen Newroz için saatler öncesinden alan girişler başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren taşıdıkları flamalar ve sarı kırmızı yeşil yöresel kıyafetleriyle alanı renklendiren yurttaşlar, Newroz’a akıyor. “Bijî berxwedana zindana”, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Direne direne kazanacağız”, “Bijî Serok Apo” ve “Şehit namirin” sloganlarının bir an olsun susmadığı alanda gençlerin coşkusu dikkat çekti.

COŞKU DORUKTA

Platforma “Newroz Pîroz Be”, “Ülkede demokrasi, Ortadoğu’da barış”, “Şimdi devrim zamanı” pankartları asıldı. Çok sayıda sivil toplum kuruluşu, siyasi parti ve kadın örgütün kendi renkleriyle alanda yer aldı. Kitle, alanda çalan Newroz ezgileriyle halaylar çekiyor.

‘ÖCALAN’IN POSTERİ AÇILDI’

Arama kontrol noktalarında yapılan keyfi gözaltı ve provokasyonlara rağmen yurttaşlar alana büyük coşkuyla giriş yapıyor. Gözaltına alınan çocuk ve gençlerin darp edildiği görüldü. 7’den 70’e her yaştan ve renkten alanı dolduran halklar, “Tecridi yıkacağız” yazılı dövizler taşıdı. Alanda en renkli görüntüleri oluşturanlar ise gençler oldu. Direklerin üzerine çıkan gençler, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterini açtı.

Newroz kutlaması sanatçı Ayşe Kolivar ve Doğan Çelik’in seslendirdiği ezgilerle sürüyor.

‘ÖLÜMDEN KORKTUĞUMU MU SANIYOR CELLAT?’

Tevgera Jinen Azad’nın (TJA) 137 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven için kaleme aldığı şiir Rewşen Alpaydın tarafından okundu.

Kadınların Leyla Güven için yazdığı şiir ise şöyle:

“Ben Leyla,

Üç kibritin kıvılcımı,

Dörtlerin ateşiyim,

Sakine Cansız’ın iradesiyim,

İmralı’da ateş çemberi olan Viyan’ım

Ben Leyla’yım Leyla,

Celladına boyun eğmeyen

Leyla Qasım’ın adaşı, yoldaşıyım

Yani halkımın umudu,

İmralı’da doğan güneşin sevdalısıyım,

Yaşamı uğruna ölecek kadar sevenlerin ardılıyım ben,

Ölürsem mezarına ‘halkına borçlu öldü’ diyen Hayri’nin yoldaşıyım

Bu beden, bu yürek neler gördü neler?

Ölümden korktuğumu mu sanıyor cellat?

Ölümden korktuğumu mu sanıyor cellat?”

NEWROZ ATEŞİ SLOGANLAR EŞLİĞİNDE YAKILDI

Binlerce kişinin katıldığı Newroz kutlaması tecridi protesto etmek üzere yaşamına son veren Zülküf Gezen, Ayten Becet, Uğur Şakar şahsında bu mücadelede yaşamını yitirenler adına yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşu ardından Newroz ateşi atılan sloganlar eşliğinde açlık grevindeki tutukluların aileleri tarafından yakıldı. Barış anneleri zılgıtlarıyla Newroz ateşini harladı.

KONUŞMALARLA DEVAM EDİYOR

Daha sonra HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Esengül Demir, Cengiz Çiçek ve İstanbul Milletvekilleri sahnede halkı selamladı. Program Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ve Barış Anneleri adına birer konuşma yapılacak.

Kutlamada ayrıca, PKK lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018 tarihinden beri açlık grevinde olan HDP Milletvekili Leyla Güven’in de mesajının okunması bekleniyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...