GAZETE SOKAK Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü’nün, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek ve tecride karşı 88 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven ile tutuklulara destek amacıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yaptığı mitinge onbinlerce kişi katıldı. “Emek, barış, adalet için buluşuyoruz” sloganıyla yapılan mitingde İmralı tecridine karşı “Tecrit karanlığı yarılacak! Özgürlük meşalesi yakılacak! Devrime giden direnişle halklar kazanacak!” sesi yükseltiliyor.

‘LEYLA GÜVEN ONURUMUZDUR’

HDP bayrakları ile donatılan miting alanına gelen yurttaşlar, arama noktalarında beklediği sırada halaya durdu. Arama noktalarından geçen gençler, “Tecridi kır! Faşizmi parçala!” pankartı açarak, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Bijî berxwedana zindanan”, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Jin, jiyan azadî”, “Selam selam İmralı’ya bin selam” sloganları atarak alana doğru yürüyüşe geçti. Başka bir grup da “Halklar tecridi kıracak! Emek ve barış mücadelemiz kazanacak! Tecridi kıralım faşizmi yıkalım” pankartları açarak sloganlar eşliğinde alana doğru yürüdü.

Mücadele Birliği “Kürt Türk kardeş” ve “Leyla Güven onurumuzdur” sloganlarıyla arama noktalarına giriş yaptı. Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ise “Bijî Berxwadana Kobanê” sloganları ile alana doğru yürüyüşe geçti.

TECRİDE KARŞI SLOGANLAR BİR AN OLSUN DİNMİYOR

Öcalan lehine sloganlar ile alana giriş yapanlar miting alanında halay çekti. Kadın, çocuk, yaşlı herkesin bir araya geldiği mitingde İmralı tecridine karşı sloganlar bir an olsun dinmiyor.

ALAN HINCA HINÇ DOLDU

“İmralı tecridi yıkılacak, özgür Önderlik ile özgür yarınlarda buluşulacak” diyen İstanbullular, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nı doldururken, alana sığmayan kitle caddelere taştı. Halkın alana sığmaması üzerine platformdan sık sık uyarılar yapıldı.

Mitingde tutuklu siyasetçilerin fotoğrafları da taşındı. Coşku ve İmralı tecridine karşı öfke ise her geçen dakika yükseliyor.

‘HER ZAMAN ALANLARDAYIZ’

Alanda bulunan iki yurttaşın aralarında konuşurken “Her ne kadar baskı olsa da biz her zaman alanlardayız. Bizi dar meydanlara değil, en görkemli alanlara çağırın” demesi dikkat çekti.

LEYLA GÜVEN HALKA SESLENECEK

“Faşizme karşı direnelim özgürlüğü kazanalım” dev parkartının açıldığı miting, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına gerçekleştirilen saygı duruşu ile başladı. HDP’li onlarca milletvekilinin katıldığı mitingde çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin konuşması ile devam eden mitingde, HDK Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu da halka hitap edecek. Ardından 88 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Leyla Güven mitinge canlı bağlanacak.

Miting konuşmalarla devam ediyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...