GAZETE SOKAK – Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Nusaybin’de uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından inşa edilerek, hak sahiplerine teslim edilen 980 civarında TOKİ dairesinin teslimatında hata olduğunu iddia ederek, anahtarların teslim edilmesini istedi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016 tarihinde uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından yıkılan mahallelerde inşa edilen Toplu Konut İdaresi (TOKİ) konutlarında, hak sahiplerine teslim edilen kimi dairelerin anahtarlarının iade edilmesi istendi. Söz konusu durum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 12 etapta yapılan konutların 1’inci etabında hak sahiplerine verilecek olan dairelerin yetersiz kalması üzerine başlatılan denetim işlemleri sonucu sonrası yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yurttaşlara gönderdiği tebligatta dairelerin anahtarlarının 15 gün içerisinde teslim edilmesini istedi. Bakanlık, anahtarların teslim edilmesine ise, yıkılan evlerin metrekaresinden daha geniş dairelerin kura sonucu dağıtıldığı iddiası gerekçe gösterdi.

Kentteki TOKİ’lerde yaklaşık 980 sözleşmede benzer durumun olduğu belirtilirken, ailelerin anahtarlarını teslim etmelerinin ardından Mardin’de kurulan komisyonu aracılığıyla yeni sözleşmeler yapılacağı öğrenildi.

ŞİKAYETLER DİKKATE ALINMADI

Bir yurttaş, TOKİ’lerdeki işlemlerin usulsüz yapıldığını yıllardır Bakanlığa söylediklerini ancak dikkate alınmadıklarını belirtti. Sorun çıkan sözleşmelerin tamamına yakınının Nusaybin Kentsel Dönüşüm Ofisi’nde aynı kişi tarafından hazırlanan sözleşmeler olduğunu kaydeden yurttaş, bu kişi hakkında defalarca yolsuzluk şikayetinde bulunmalarına rağmen dikkate alınmadığını söyledi. Dairelerine geçtiklerini ve dairelere masraf dahi yaptıklarını belirten yurttaş, “Evlerimizi başımıza yıktılar. Yetmedi biz istemesek de yerine TOKİ’leri kurdular. Yıllar sonra içine yerleştik ama bu defa da böyle bir durum ortaya çıktı. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” diye konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...