GAZETE SOKAK – Bahçesaray’da arama kurtarma ekibinin üzerine düşen çığ sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 33’e yükseldi. 20’den fazla kişinin çığ altında olduğu tahmin edilirken, yaralılar ise hastanelere götürülmeye devam ediyor.

Van’ın Bahçesaray ilçesinde önceki gün bir minibüsün üzerine çığın düşmesi sonucu 5 kişi hayatı kaybetmiş, 8 kişi ise yaralı olarak kurtarılmıştı. Çığın altında kalan 2 kişiyi arama çalışmaları ise yoğun tipi ve kar nedeniyle sabah saatlerine ertelenmişti. Sabah 07.00 sıralarında başlayan arama kurtarma çalışmaları sırasında ikince kez çığ felaketi meydana geldi. Bu kez de alanda çalışma yapan 50’den fazla kişi çığ altında kalırken, şuana kadar ikinci çığın altın kalan 33 kişinin hayatını kaybettiği, 50’den fazla yaralının olduğu ve halen çığ altında 20’den fazla kişinin olduğunu açıklandı. Yaşanan ikinci çığın altında kalan kişilerin kurtarılması için yapılan çalışmalara ise yeniden çığ tehlikesi olabileceği ihtimaline karşı ara verildi.

AİLELER HASTANELERE AKIN ETTİ

Ajansımız muhabirlerinin bölgeden aktardığı bilgilere göre çığ altında yaşamını yitirenlerin büyük bir bölümü Çatak Devlet Hastanesi’ne götürülürken, yaralılar ise Van’daki hastanelere nakledildi. Olayın duyulması üzerine yüzerlerce kişi hastanelerin önüne akın ederken, yakınlarını kaybedenler ise hastane önünde adeta sinir krizi geçirdi. Yaralıların getirildiği hastanelerin bir çok alanı da boşaltılırken, polis hastanenin acil bölümünün önüne güvenlik şeridi çekti.

KOORDİNASYON YOK!

Sabah saatlerinde yaşanan olayın ardından gün içerisinde İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, AFAD ve Van Valiliği’nden yapılan açıklamalar aslında çalışmalarla ilgili bir koordinasyonun da sağlanmadığını gösterdi. Yaşanan çığ sonrası tüm kurumlar neredeyse ölü, yaralı ve çığ altında kalan yurttaşlarla ilgili birbirleriyle çelişen açıklamalar yaptı. En son yapılan açıklamada yaşamını yitirenlerden 8’inin jandarma, 3’ünün korucu, 3’ünün itfaiye eri ve 19’unun ise sivil olduğu kaydedildi. Akşam saati itibariyle yeniden çığ tehlikesi olabilme ihtimaline karşı arama kurtarma yapılan alan tamamıyla boşaltılırken, çalışmaların ne zaman başlayacağı konusunda ise bilgi verilmiyor.

METEOROLOJİ MÜHENDİSİ GÖTÜRÜLMEDİ İDDASI

Çığ felaketi ile ilgili sosyal medya hesaplarında açıklama yapan Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü Mikdat Kadıoğlu, endişelerini dile getirdi. Kadıoğlu, “Çığ başlangıç bölgesindeki meteorolojik ve kar örtüsüne ait şartlar sürekli gözetlenmeden/değerlendirilmeden çalışma yapılmaz, yapılmamalı. Maalesef Türkiye’de meteoroloji TV’deki hava durumundan ibaret sanılıyor. 31 Doğa Kaynaklı Afetin 28’i hava ile ilgilidir. Ama pek çok yerde meteoroloji mühendisi yoktur, meteorolojik okur yazarlık ülkemizde çok düşük. Oraya meteoroloji mühendisi götürmediklerini, hava ve kar örtüsüne bakmadıkları kimin aklına gelirdi. Şu an Van’da çığ altında kalan insanlar yani can pazarı var. Bu konuda şimdi TV’ye filan çıkıp konuşmak hoş değil. Aynı hata yapılmaması umuduyla üst bölgelerdeki kar örtüsünün sürekli kontrol edilmesi, yeni çığın tetiklenmemesi için zorunlu bir uyarı yaptım!” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...