CİVAN DEĞER

GAZETE SOKAK – 1990’ların Hazran’ında ilk kez gitmiştim. O sıcak mevsimde bir çok yer güneşin sıcaklığı altıda kavrulurken; muhteşem doğasıyla dünyanın en narin gelini gibiydi. Eşsiz tarih ve tabiat varlıkları karlarla kaplı dağlarıyla birlikte insanın gözlerini kamaştırıyordu. Kirlenmemiş dağları, yaylaları son derece büyüleyiciydi..
Dağların eteklerinde adeta en güzel melodilerle insanın ruhunu okşayan şırıl şırıl akan kar sularının usulca sesi ve biraz ötede rengarenk tomurcuk açan çiçeklerle nakşedilmiş örtüsü, yeryüzünün gerçek cennetinin en zengin sofrasını bahşediyordu insanın iliklerine milyonlarca imge tadında.

Bütün heybetiyle Karabet tepesinde, sıra sıra dizilmiş kayakçıların birer barış güvercinini andıran bekleyişle, insan olan herkesi Feqi’yê Teyra‘nın şiir heybesine çağırıyordu sanki.

Bir sonra ki gidişimde ise yaşlı – genç; düşünen, düşündüğünü akli selim ‘hamlelere’ çeviren ve Azerbeycanlı düya şampiyonu satranç dehası Garry Kasparov‘u, medyaya yaptıkları açıklamalar aracılığıyla davet eden, dağların arasında saklı kalmış balı ve ceviziyle ün salmış Müküslüler ne yazık ki bugün o asırlık ceviz ağaçlarına sahip çıkmaya aciz duruma düşmüşken; kuşlarla bile muhabbet etmeyi başarmış Feqiyê Teyra’nın mirasına sırt çevirmiş durumdalar..

Sosyal medyada Vanlı iş adamı Şemsettin Bozkurt tarafından paylaşılan, üç kuruş uğruna doğa düşmanlarınca kesilmiş 200 yıllık ceviz ağaçlarının alt yazısında sürgünde yaşamını yitiren usta şair Nazım Hikmet’in “Ben cir ceviz ağacıyım, Gülhane parkı’nda. Ne sen bunun farkındasın ne de polis farkında” dizeleri dikkatimi çekti.

İçler acısı olan, asırlık ceviz ağaçlarının niçin kesildiğini ve bu doğa katliamının kimler tarafından neden yapıldığını merak ettim. Van’da bulunan bazı gazeteci arkadaşlarımı arayıp bilgi almak istedim. Bu bağlamda yerel kaynaklardan edindiğim kısa bilgiye göre,Van dışından gelen bazi kişilerin (şirketler de olabilir) beli bir para karşılığında Müküs’te (Bahcesaray) ceviz ağaçlarını kesip götürdüklerini belirtiyor. Konuyla ilgili konuşan kaynak ağaçların 200 yıllık olduğunu, kesilen ağaçların nereye götürdüklerinin bilmediğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...