GAZETE SOKAK – DAİŞ liderinin öldürülmesinin ardından Erdoğan’ın “ilk kez açıklıyorum” dediği Bağdadi’nin eşinin geçen yıl Hatay’da yakalandığı ortaya çıktı. Alman haber ajansı dpa, Esma el Kubeysi’nin geçen yıl on kişilik bir grupla yakalandığı duyurdu.

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “ilk kez açıklıyorum” dediği DAİŞ Lideri Bağdadi’nin eşi Esma el Kubeysi’nin geçen yıl Hatay’da yakalandığı ortaya çıktı. Deutsche Welle Türkçe’nin, Alman haber ajansı dpa’ya dayandırdığı haberde, ABD özel kuvvetlerinin Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) ortak operasyonunda öldürüldüğü açıklanan DAİŞ lideri Ebubekir el Bağdadi’nin aile fertlerinin yakalanmasıyla ilgili ayrıntılara yer verildi. Bir Türk yetkiliye dayandırılan haberde Bağdadi’nin ilk eşi Esma Feysi Muhammed el Kubeysi’nin 2 Haziran 2018’de beraberindeki on DAİŞ zanlısı ile birlikte Hatay’da yakalandığı kaydedildi.

KIZI DA YAKALANANLAR ARASINDA

Grubun içinde bir erkek, dört kadın ve altı çocuğun bulunduğu, Esma’nın kimliğinin kısa süre içinde tespit edildiği ve Bağdadi’nin yönetim çevresiyle ilgili pek çok bilgi verdiği belirtiliyor. Yakalananlar arasında Bağdadi’nin kızının da bulunduğu, kızının kimliğinin gen testiyle de teyit edildiği kaydedildi. Bağdadi’ye ait DNA’nın Irak’tan temin edildiği, Bağdadi’nin kızının ismini Leyla Cebir olarak bildirdiği belirtildi. Yakalananların Türkiye’deki bir geri gönderme merkezinde tutulduğu da verilen bilgiler arasında.

Erdoğan yaptığı açıklamada, Bağdadi’nin öldürülmesi konusunun ABD tarafından iletişim kampanyasına dönüştürüldüğünü belirterek “Biz de hanımını yakaladık ama bakın biz bir yaygara yapmadık. Bakın ilk defa şimdi bugün açıklıyorum” demişti. Erdoğan, daha önce Bağdadi’nin kız kardeşi ve eniştesinin de Suriye’de yakalandığını hatırlatarak “çalışmaların en güçlü şekilde sürdürüldüğünü ve sürdürülmeye devam edeceğini” kaydetmişti. Erdoğan, Bağdadi’nin eşinin ne zaman ve nerede yakalandığı ile ilgili ayrıntı vermemişti.

TÜRKİYE KONTROLÜNDE YÜZLERCE DAİŞ’Lİ VAR

Türkiye Salı günü de Bağdadi’nin kız kardeşi, kız kardeşinin eşi ve gelininin Suriye’nin kuzeyinde yakalandığını açıklamış, Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de bu kişilerin yakalandığını doğrulamıştı. Ailenin bir yıldır bir konteyner kampında kaldığı bilgisini paylaşan Gözlemevi, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye destekli milislerin kontrolündeki bölgelerde halen yüzlerce DAİŞ üyesi ile ailelerinin yaşadığını kaydetmişti. Gözlemevi, Türkiye’den önümüzdeki haftalarda yeni yakalama haberleri geleceği tahminini de dile getirmişti.

DAİŞ’in öldürülen lideri Bağdadi’nin en az iki eşi olduğu biliniyor. DAİŞ uzmanı yazar William McCants’a göre Bağdadi’nin ilk eşi Esma, aynı zamanda Bağdadi’nin dayısının kızı. İkinci eşi İsra’nın ise Bağdadi ile muhtemelen ABD’nin Irak’a girdiği 2003 yılı sonrasında evlendiği tahmin ediliyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...