MA’nin “Ayrımcılık virüs dinlemedi: Camiler dezenfekte edildi, cemevi ve kiliseler edilmedi” başlığıyla servis ettiği habere ilişkin açılan soruşturma, “kovuşturmaya yer yok” denilerek takipsizlikle sonuçlandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyımın Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekiplerinin koronavirüse karşı 14 Mart’ta inanç mekanlarında yaptığı dezenfekte çalışmalarına kente bulunan kilise ve cemevinin dahil edilmemesini “Ayrımcılık virüs dinlemedi: Camiler dezenfekte edildi, cemevi ve kiliseler edilmedi” başlığıyla servis eden ajansımız Mezopotamya Ajansı (MA) hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Basın ve Bilişim Suçları Bürosu tarafından başlatılan soruşturmaya takipsizlik verildi.

Soruşturma kapsamında haberi yapan gazeteci Lezgin Akdeniz ile MA Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ferhat Çelik, “Halkı kin ve düşmanlığa alanen tahrik etme” suçlamasıyla ifade verdi.

TAKİPSİZLİK KARARI

Yürütülen soruşturma neticesinde ise savcılık, “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi. Kararda, “Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmenin yanında bu durumun kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasının suçun unsuru olarak arandığı, soruşturmaya konu olayda anılan suç için aranan yasal unsurların oluşmadığı anlaşılmakta” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...