GAZETE SOKAK – Anayasa Mahkemesi (AYM), ‘örgüt propagandası’ yaptıkları gerekçesiyle cezalandırılan 9 akademisyenin ‘ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine” hükmetti. Tazminat ödenecek olan akademisyenler, yeniden yargılanacak.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları için “silahlı örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla cezalandırılan 9 akademisyenin bireysel başvurusunu görüştü.

Bildiriye imza attıkları için hapis cezalarına çarptırılan akademisyenlerden Füsun Üstel, İbrahim Garip, Yasemin Gülsüm Acar, Ayda Rona Aylin Altınay Cingöz, Melda Tunçay, İzzeddin Önder, Canan Özbey, Nazlı Ökten Gülsoy ve Zübeyde Gaye Çankaya Eksen, ifade özgürlüklerinin ihlal edildiği iddiasıyla AYM’ye başvurmuştu.

AYM Genel Kurulu, 9 akademisyenin yaptığı başvuruyu bugün birlikte ele aldı.

Alınan bilgiye göre, toplantıda 8 üyenin ‘ihlal’ kararına karşı, 8 üye ‘ihlal bulunmadığı’ yönünde görüş bildirdi. Ancak, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın “ihlal” yönünde oy kullanması nedeniyle “eşitlik halinde başkanın katıldığı tarafın oyunun iki oy sayılacağı”na ilişkin hüküm gereği bireysel başvuruda “ihlal” kararı verildi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, ihlalin ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılması için karar örneğinin yerel mahkemelere gönderilmesine, başvuruculara 9 bin lira tazminat ödenmesine de hükmetti.

KARAR DİĞER DAVALARI DA ETKİLEYECEK

AYM’nin verdiği ihlal kararı, akademisyen yargılamaları kapsamında kalan bütün dosyaları etkileyecek. Kesinleşmiş cezalar için yeniden yargılama yolunun açılması, istinaf aşamasında olanlar için bozma kararı verilmesi, devam eden davalar için de beraat kararları söz konusu olacak.

NE OLMUŞTU?

AYM Birinci Bölüm başvuruya ilişkin ilk görüşmeyi 29 Mayıs’ta yapmış ancak Adalet Bakanlığı’ndan görüş gelmediği gerekçesiyle bu toplantıyı ertelemişti. Adalet Bakanlığı, 25 Haziran’da AYM’ye sunduğu dokuz sayfalık görüşünde ifade özgürlüğünün tanımına ve kapsamına dair kararlara yer verdi.

3 Temmuz’da tekrar görüşen Birinci Bölüm, toplantıda, “başvurucuların cezalandırılması nedeniyle ifade özgürlüklerinin ihlal edilip edilmediğini” ele aldı. Üyeler, verilecek kararın “benzer şekildeki diğer barış akademisyenleri için emsal niteliği taşıyacağını, bu nedenle kararın tüm üyelerin katılımıyla verilmesi gerektiğini” belirterek ve dosyanın Genel Kurul’a gönderilmesine karar vermişti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...