GAZETE SOKAK – Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar, Gebze Cezaevi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan tutukluları ziyaret edip görüştü.

MA’nin haberine göre, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride son verilmesi talebiyle cezaevlerinde başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemleri devam edereken, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi bir grup avukat, Gebze Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutukluları ziyaret etti. Avukatlar, tutuklularla yaptıkları görüşmenin ardından cezaevi önünde nöbet tutan tutuklu yakınlarıyla da bir araya geldi.

Ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gebze İlçe Örgütü binasına geçen avukatlar burada açıklama yaptı.

‘HER ZAMAN YANLARINDA OLACAĞIZ’

ÖHD üyesi Avukat Nagehan Avçil, burada yaptığı açıklamada Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in 154 gündür açlık grevinde olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

“Leyla Güven’in ardından cezaevlerinde başlayan açlık grevleri hala sürmektedir. Gebze Cezaevi’nde tutukluların başlatmış olduğu açlık grevine destek olmak için ailelerin başlattığı oturma nöbetine iki kez müdahale edildi. Anneler gözaltına alınıp, daha sonra serbest bırakılmıştır. Polisin sindirme ve baskısı devam etmektedir. Ama anneler de çocuklarının talepleri karşılanıncaya kadar direneceklerini aktarmaktadırlar. Biz de ÖHD Hapishane Komisyonu olarak Gebze Cezaevi’nde bulunan tutukluları ziyaret ettik. Tutukluların ailelerin eylemlerinden haberdar olduklarını ve annelerinin direnişini selamladıklarını söylediler. Bunun morallerine katkı sağladığını belirttiler. Bu noktada biz de ÖHD olarak tutukluların talepleri doğrultusunda nöbette olan ailelerin yanında olduğumuzu belirtir, bundan sonraki süreçte de her zaman yanlarında olacağımızı belirtiriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...