Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını ve AYM’nin AİHM kararı doğrultusunda başvuruları karara bağlamasını istedi.

GAZETE SOKAK – Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi (AK BK), AİHM kararına rağmen serbest bırakılmayan iş insanı Osman Kavala ve tutuklu HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili 30 Kasım-2 Aralık oturumunda aldığı kararları açıkladı.

Kavala’ya dair Türkiye için ihlal süreci başlatılmasını isteyerek, hükümete 19 Ocak’a kadar görüşlerini sunması için süre verirken, Demirtaş’ın da derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Demirtaş’ın avukatlarından Benan Molu, kararlara ilişkin yaptığı paylaşımlarda şunları ifade etti:

“Bakanlar Komitesi, İHAM’ın (AİHM) ve Komite’nin kararlarına rağmen Osman Kavala’nın serbest bırakılmaması nedeniyle Türkiye hakkında resmi olarak İHAS’ın 46/4 maddesi uyarınca ihlal prosedürünü başlattı. Hükümet’e görüşlerini sunması 19 Ocak’a kadar süre verildi. Bakanlar Komitesi, Selahattin Demirtaş’la ilgili ara karar alarak, Hükümet’in sunduğu eylem planını değerlendirip Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını, AYM’nin bir an önce İHAM kararı doğrultusunda başvuruları karara bağlamasını istedi.

Komite, Demirtaş kararında ayrıca HSK’nin ve yargının bağımsızlığının sağlanması için yasal değişiklik yapılmasını, çoğulculuğun ve özellikle seçilmiş muhalif kişilerin ifade özgürlüğünün güçlendirilmesini, TCK 314 altında keyfi tutuklamalara karşı önlem alınmasını talep etti.” Kaynak: PİRHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...